ԼՂ հարցում Թուրքիայի որևէ միջամտության փորձ բացառվում է. Էդվարդ Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բացառված է Թուրքիայի որևէ միջնորդություն կամ միջամտության փորձ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նածարար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 4-ին Արգենտինայի Հանրապետության արտաքին գործերի և պաշտամունքի նախարար Հեկտոր Մարկոս Թիմերմանի հետ համատեղ ասուլիսում: «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման առնչությամբ բազմիցս ասվել է, եւ ոչ միայն Հայաստանի կողմից, որ Թուրքիան որևէ միջնորդական դերակատարություն չի կարող ունենալ»,-ընդգծեց նախարար Նալբանդյանը: Թուրքիայի միջնորդության կամ միջամտության փորձերը հարեւան երկրներին վերաբերող հարցերում երբևէ որևէ դրական արդյունք չեն տվել, հակառակը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանայն բազմաթիվ հանդիպումները, որոնք կայացել են տարբեր երկրներում, վերջին շրջանում` Ռուսաստանիմի շարքքաղաքներում, սպասված արդյունքի չեն հանգեցրել, որովհետև Ստամբուլո՞ւմ չէին կայանում»,-տարակուսած հարցադրում կատարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն օրերս հայտարարել էր, թե Թուրքիան հրավիրում է Անկարայում անցկացնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցությունները:

Попытка какого-то вмешательства Турции в карабахский вопрос – исключается: Эдвард Налбандян
Исключается какое-либо посредничество или попытка вмешательства Турции в вопрос урегулирования карабахского конфликта. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной пресс-конференции с министром ИД и по делам религии Аргентины Гектором Маркосом Тимерманом. «В связи с урегулированием карабахской проблемы неоднократно заявлялось и не только Арменией, что какой-либо посреднической роли в этом процессе Турция играть не может», - подчеркнул Эдвард Налбандян. Попытки Турции в плане посредничества или вмешательства в вопросы,. касающиеся других стран, не давали когда-либо каких-либо позитивных результатов, напротив.
«Те многочисленные встречи, которые имели место по вопросу карабахского урегулирования в разных странах, в последний период в ряде российских городов, не дали ожидаемого результата потому, что не состоялись в Стамбуле?», - задается риторическим вопросом, не скрывая иронии, Эдвард Налбандян.
Министр ИД Турции Ахмед Давутоглу на днях заявил, что Турция приглашает провести в Анкаре переговоры по карабахскому урегулированию.