Հայաստանը պատրաստ է «Փոխգործակցություն- 2012» համատեղ զորավարժությունների անցկացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Երեւանումսեպտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցելՀավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակում 2012թ. սեպտեմբերի 15-19-ը ՀՀ տարածքում «Փոխգործակցություն-2012» համատեղ զորավարժության նախապատրաստման և անցկացման նպատակով ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ ստեղծված աշխատանքային խմբի հերթական նիստը` Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի նախագահությամբ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԱԽ լրատվական ծառայությունից, բացման խոսքում Արթուր Բաղդասարյանը մասնավորապես նշել է. «Սեպտեմբերի 15-19-ը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տեղի կունենան ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ստորաբաժանումների խոշորամասշտաբ զորավարժություններ, որոնք մեզ համար ունեն կարևոր նշանակություն` հաշվի առնելով զորավարժությունների անցկացման հասարակական, քաղաքական և կոնկրետ կիրառական նշանակությունը: Կարծում եմ, որ մինչ այժմ կատարված աշխատանքները բավարար են պատշաճ մակարդակով զորավարժությունները անցկացնելու համար, բայց, այդուհանդերձ, անհրաժեշտություն կա համադրելու Հայաստանի պետական կառավարման մարմինների աշխատանքները` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ զորավարժություններում ընդգրկված են Պաշտպանության նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Ոստիկանության, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության ստորաբաժանումները»:
Այնուհետև խմբում ներգրավված ՀՀ զինված ուժերի, Պաշտպանության, Արտաքին գործերի, Արտակարգ իրավիճակների, Տարածքային կառավարման նախարարությունների և Ազգային անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչները հանդես են եկել զորավարժության նախապատրաստման և անցկացման ուղղությամբ կատարած աշխատանքների ամփոփիչ զեկույցներով:
Նիստում արձանագրվել է, որ գերատեսչություններն իրենց մասով լիովին պատրաստ են զորավարժության անցկացումը պատշաճ մակարդակով իրականացնելու համար:
Ի լրումն մի շարք այլ միջոցառումների, զորավարժությունը կազմակերպվելու է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների զինված ուժերի համատեղ օպերատիվ և մարտական պատրաստության2012թ. ծրագրի շրջանակներում:

Армения готова к проведению совместных учений «Сотрудничество-2012» в рамках ОДКБ
4 сентября в Ереване под председательством секретаря Совета национальной безопасности Артура Багдасаряна состоялось очередное заседание рабочей группы, созданной по распоряжению президента Армении для подготовки и проведения предстоящих на территории Армении 15-19 сентября 2012 года совместных учений «Сотрудничество-2012» в рамках ОДКБ.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе СНБ, в своем вступительном слове А.Багдасарян, в частности, сказал: «15-19 сентября на территории Армении пройдут широкомасштабные учения подразделений оперативного реагирования ОДКБ. которые имеют для нас важное значение с учетом общественного, политического и конкретного прикладного характера этих учений. Думаю, что проделанная работа достаточна для проведения этих учений на должном уровне, тем не менее, есть необходимость координации работ государственных органов управления Армении, учитывая то обстоятельство, что в учения вовлечены подразделения министерства обороны, Службы национальной безопасности, Полиции, МЧС»..
Затем включенные в состав рабочей группы представители Вооруженных сил Армении, министерства обороны, иностранных дел, по чрезвычайным ситуациям, территориальному управлению и службы национальной безопасности выступили с итоговыми докладами о проделанной работе по подготовке и проведению этих учений.
В ходе заседания было констатировано, что ведомства по своей линии полностью готовы к проведению учений на должном уровне.
В дополнение к ряду других мероприятий, учения будут организованы в рамках Программы совместной оперативной и боевой подготовки Вооруженных сил стран-членов ОДКБ 2012 года.