Շախմատի օլիմպիադայի 7-րդ փուլում Արոնյանը կմրցի Վան Հաոյի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանը Ստամբուլում ընթացող շախմատի 40-րդ համաշխարհային օլիմպիադայի 7-րդ փուլի Հայաստան-Չինաստան մրցամարտում խաղալու Է Վան Հաոյի հետ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրոսմայստեր Սերգեյ Մովսիսյանի մրցակիցն Է Վան Յուն, գրոսմայստեր Վլադիմիր Հակոբյանը խաղալու Է Դին Լիրենի, իսկ գրոսմայստեր Գաբրիել Սարգսյանը՝ Բու Սյանչժիի հետ:
Ուշագրավ Է, որ նախորդ փուլում Ռուսաստանի թիմի հետ ոչ-ոքի խաղալուց հետո մեր թիմը մրցելու է նույն կազմում: Ի դեպ, Ռուսաստանի թիմը, որը 7-րդ փուլում խաղալու Է ադրբեջանցիների հետ, նույնպես իր կազմը չի փոխել:
Հայ եւ չին շախմատիստները բավականին լավ ճանաչում են միմյանց. տարբեր միջազգային մրցումներում նրանք բազմաթիվ անգամ հանդիպել են միմյանց հետ:
Կանանց մրցաշարի 7-րդ փուլի Հայաստան-Իտալիա մրցամարտում գրոսմայստեր Էլինա Դանիելյանը մրցելու Է Ելենա Սեդինայի, գրոսմայստեր Լիլիթ Մկրտչյանն՝ Օլգա Զիմինայի, գրոսմայստեր Լիլիթ Գալոյանը՝ Մարինա Բրունելլոյի, իսկ գրոսմայստեր Մարիա Կուրսովան՝ Մարիագրացիա դե Ռոզայի հետ: Հայաստանի շախմատիստուհիները նույնպես հանդես են գալու նույն կազմով

В 7-ом туре Шахматной Олимпиады Аронян сразится с Ван Хао
Гроссмейстер Армении Левон Аронян в 7 туре проходящей в Стамбуле 40-ой Всемирной шахматной олимпиаде в рамках встречи Армения-Китай будет играть с Ван Хао.
Как сообщает Арменпресс, соперником Сергея Мовсисяна будет Ван Юн, гроссмейстер Владимир Акопян встретится с Дин Лиреном, а Габриел Саргсян – с Бу Сянчжи.
Примечательно, что сыграв с командой России в предыдущем туре вничью, наша сборная и эту игру проведет в том же составе. Кстати, российская команда, играя с азербайджанцами в 7 туре, также не изменила состав.
Армянские и китайские шахматисты довольно хорошо знают возмжности друг друга, неоднократно встречаясь на международных соревнованиях.
В 7-ом туре женского турнира Армения-Италия гроссмейстер Элина Даниелян будет играть с Еленой Медина, гроссмейстер Лилит Мкртчян с Ольгой Зиминой, Лилит Галоян с Мариной Брунелло, Мария Курсова – с Марияграцией де Роза. Женская сборная также выступит в том же составе.