Հունգարահայ համայնքը պահանջում է Օրբանի հրաժարականը (վիդեո)
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիայի հայ համայնքը Բուդապեշտում` կառավարական շենքի մոտ, սեպտեմբերի 4-ին` տեղի ժամանակով ժամը 18:00-ին, բողոքի ակցիա կկազմակերպի` ընդդեմ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիայի ենթարկելու հունգարական իշխանությունների քայլի: Ցույցին, ի թիվս բազմաթիվ հունգարացիների, կմասնակցի նաեւ այդ երկրի նախկին վարչապետ Դյուրչան Ֆերենցը: Բողոքի ակցիան կլինի սեպտեմբերի 2-ին Բուդապեշտում կազմակերպված ցույցի շարունակությունը:
«Հունգարիայի կառավարական շենքի մոտ սեպտեմբերի 2-ին տեղի ունեցած ցույցի ժամանակ ցուցարարները պահանջել են վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հրաժարականը: Վաղը նույնպես հազարավոր հունգարացիներ, իրենց ձայնը միացնելով հայկական համայնքին, բողոք կհղեն սեփական իշխանություններին ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնելու որոշման դեմ»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հունգարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Արայիկ Գրիգորյանը:
2004թ. փետրվարի 19-ին ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարել է Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների մասնակցող հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին: Հունգարիայում Սաֆարովին դատապարտեցին ցմահ ազատազրկման 30 տարի առանց ներման իրավունքի: 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովը Հունգարիայի կողմից էքստրադիցիայիէ ենթարկվել Ադրբեջան և նույն օրը ներման արժանացել այդ երկրի կողմից: Հայաստանը կասեցրել է դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:

YEREVAN, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS: Armenian community in Budapest is organizing protest action in front of the governmental building at 6 PM against Hungarian authorities’ steps: the extradition of Ramil Safarov who hacked Armenian officer Gurgen Margaryan to death. Among other Hungarians Ex-Prime Minister of Hungry Gyurcsány Ferenc will participate in this protest. This will be the continuation of Budapest protest action on September 2.
,,During the protest in front of the governmental building on September 2 the protestors demanded the resignation of Prime Minister Victor Orban. Tomorrow joining Armenian community thousands of Hungarians will protest against the decision of their own authorities about the transfer of perpetrator Ramil Safarov” said the representative of Armenian community Arayik Grigoryan during the interview with Armenpress’s reporter.
Azeri perpetrator Ramil Safarov hacked Armenian officer Gurgen Margaryan with an axe during the training courses organized by NATO in Budapest on February 19, 2004. Safarov was sentenced to a life imprisonment without the right of granting clemency in first 30 years.