Հունգարահայ համայնքը պահանջում է Օրբանի հրաժարականը (վիդեո)
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիայի հայ համայնքը Բուդապեշտում` կառավարական շենքի մոտ, սեպտեմբերի 4-ին` տեղի ժամանակով ժամը 18:00-ին, բողոքի ակցիա կկազմակերպի` ընդդեմ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիայի ենթարկելու հունգարական իշխանությունների քայլի: Ցույցին, ի թիվս բազմաթիվ հունգարացիների, կմասնակցի նաեւ այդ երկրի նախկին վարչապետ Դյուրչան Ֆերենցը: Բողոքի ակցիան կլինի սեպտեմբերի 2-ին Բուդապեշտում կազմակերպված ցույցի շարունակությունը:
«Հունգարիայի կառավարական շենքի մոտ սեպտեմբերի 2-ին տեղի ունեցած ցույցի ժամանակ ցուցարարները պահանջել են վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հրաժարականը: Վաղը նույնպես հազարավոր հունգարացիներ, իրենց ձայնը միացնելով հայկական համայնքին, բողոք կհղեն սեփական իշխանություններին ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնելու որոշման դեմ»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հունգարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Արայիկ Գրիգորյանը:
2004թ. փետրվարի 19-ին ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարել է Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների մասնակցող հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին: Հունգարիայում Սաֆարովին դատապարտեցին ցմահ ազատազրկման 30 տարի առանց ներման իրավունքի: 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովը Հունգարիայի կողմից էքստրադիցիայիէ ենթարկվել Ադրբեջան և նույն օրը ներման արժանացել այդ երկրի կողմից: Հայաստանը կասեցրել է դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:

Армянская община Венгрии требует отставки Орбана (видео)
Армянская община Венгрии 4 сентября в 18.00 по местному времени проведет акцию протеста перед правительственным зданием в Будапештепо поводу экстрадиции венгерскими властями преступника Рамиля Сафарова, зверски зарубившего армянского офицера Гургена Маркаряна. В числе многочисленных венгров, в акции примет участие и экс-премьер Венгрии ДюрчанФеренц. Предстоящая акция – продолжение акции 2 сентября в Будапеште.
«Во время акции 2 сентября у правительственного здания в Будапеште митингующие потребовали отставки премьер-министра Виктора Орбана. Завтра тысячи венгров присоединят свои голоса к венгерским армянам, выразив протест против решения собственного правительства об экстрадиции преступника Рамиля Сафарова», - сказал во время беседы с «Арменпресс» представитель армянской общины Венгрии Араик Григорян.
Офицер Вооруженных сил РА ГургенМаргарян был предательски убит азербайджанцем Рамилем Сафаровым в Будапеште 19 февраля 2004г. во время прохождения ими курсов английского языка в рамках программы НАТО. Убийца Сафаров был приговорен к пожизненному заключению без права помилования в первые 30 лет, однако 31 августа 2012г. он был экстрадирован в Азербайджан и в тот же день помилован президентом этой страны.