ՀՀ պատվիրակությունը մասնակցեց ԼՂՀ անկախության տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ օգոստոսի 2-ին Ստեփանակերտում մասնակցել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հռչակման 21-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառումներին:
Պատվիրակության կազմում են ՀՀ փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, պատգամավորներ Գալուստ Սահակյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից,առավոտյան ՀՀ պատվիրակությունը ԼՂՀ քաղաքական և զինվորական բարձրագույն ղեկավարության հետ միասին Արցախի մայրաքաղաքի Վերածննդի հրապարակից քայլերթով ուղևորվել են դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր, որտեղ ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են դրել Արցախի ազատության ու անկախության համար զոհվածների հուշակոթողին և ազատամարտիկների շիրիմներին:
ՀՀ պատվիրակությունը մասնակցել է կազմակերպված տոնական միջոցառումներին, այցելել Շուշի: Քաղաքի մատույցների մոտ գտնվող հուշակոթողին պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են դրել և հարգանքի տուրք մատուցել հերոս ազատամարտիկների հիշատակին, ապա ծաղիկներ դրել Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանին, այցելել Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճար:
Լրագրողների հետ կարճատև զրույցում ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մեկ անգամ ևս շնորհավորել է արցախցիներին և ողջ հայ ժողովրդին ԼՂՀ անկախության հռչակման տարեդարձի կապակցությամբ:

Делегация Армении приняла участие в праздничных мероприятиях по случаю годовщины независимости Арцаха
Делегация Республика Армения, возглавляемая спикером НС Овиком Абрамяном, 2 сентября в Степанакерте приняла участие в праздничных мероприятиях по случаю 21-й годовщины независимости Нагорно-Карабахской Республики.
В составе делегации вице-премьер РА Армен Геворгян, вице-спикер НА РА Эдуард Шармазанов, мэр Еревана Тарон Маргарян, депутаты Галуст Саакян, иные высокопоставленные лица.
Как передали «Арменпресс» из отдела связей с общественностью НС РА, утром делегация РА с высшим политическим и военным руководством НКР от площади Возрождения столицы Арцаха пешком направилась к Мемориалу Степанакерта, где возложили цветы и венки к обелиску памяти погибших за свободу и независимость Арцаха и к могилам ополченцев.
Делегация Армении приняла участие в праздничных мероприятиях, посетила Шуши. У обелиска, находящегося на подступах к героическому городу, члены делегации возложили цветы и почтили память героев, павших при освобождении легендарного Шуши, возложили цветы у памятника Вазгену Саркисяну, после чего посетили Собор Казанчецоц (Спасителя).
Во время краткой беседы с журналистами спикер НС Овик Абрамян еще раз поздравил арцахцев и весь армянский народ с годовщиной провозглашения независимости.