Կառավարությունը սիրիահայերին ազատեց վիզայի և կացության կարգավիճակի ժամկետների երկարաձգման տուրքերից
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում գտնվող այն սիրիահայերը, որոնց վիզայի կամ կացության կարգավիճակի ժամկետը լրացել է, կազատվեն պետական տուրքից և տուգանքներից: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, ՀՀ կառավարությունն օգոստոսի 30-ի նիստում հավանության արժանացրեց այդ նպատակով ներկայացված «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու հարցը, որը կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողովի հաստատմանը:
«Եթե արտակարգ իրավիճակներ են ստեղծվում, և մեր հայրենակիցները մեղավոր չեն, որ չեն կարողանում ֆորմալ ընթացակարգերը պահպանել, մենք նրանց ազատում ենք տույժերից, տուգանքներից և ստեղծում ենք ավելի հարմարավետ պայմաններ, որպեսզի նրանք իրենց խնդիրները կարողանան լուծել՝ մնալով հայրենիքում»,- ասաց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի խոսքով՝ նման որոշման անհրաժետությունն առաջացել է, քանի որ լրացել է Հայաստանում գտնվող բազմաթիվ սիրիահայերի վիզայի կամ կացության կարգավիճակի ժամկետը: Որպեսզի նրանց վիզաները երակարձգվեն՝ յուրաքանչյուր օրվա համար նախատեսված է վճարել 500 դրամ պետական տուրք, իսկ կացության կարգավիճակ ձեռք բերելու համար՝ 105-140 հազար դրամ: «Հանրապետության նախագահի հանձնարարությամբ խնդիրը քննարկվել է ՀՀ վարչապետի մոտ: Որոշմամբ առաջարկվում է զիջել այն տուրքը, որը մեր հայրենակիցները պետք է մուծեն վիզան երկարաձգելու կամ կացության կարգավիճակը ստանալու համար»,- ասաց Հակոբյանը:
Որոշումը կվերաբերի ոչ միայն սիրիահայերին, այլև ազգությամբ հայ այն օտարերկրյա քաղաքացիներին, որոնց ապրած երկրում արձանագրվող միջադեպերը կարող են սպառնալ վերջիններիս կյանքին կամ առողջությանը:
Սիրիայում քաղաքական լարված իրադրության պատճառով մինչ օրս Հայաստան են ժամանել շուրջ 1900 սիրիահայեր:ՀՀ միգրացիոն պետական ծառայությանը մինչ այժմ դիմել է սիրիահայ 47 ընտանիք` 91 անդամներով, որոնցից 20 ընտանիք (46 հոգի) ապահովվել է ժամանակավոր կացարանով:

Government exempted Syrian Armenians from visa and shelter status extension fees
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS: Currently Homeland residing Syrian citizens of Armenian descent, whose visa and shelter status has expired will be exempted from state fees and fines. Armenian government in its August 30 session favored the suggestions to make amendments to State Tax law which will be later on introduced to National Assembly approval.
"Our compatriots just cannot maintain formal procedures when emergency situations are being created continuously, reportedly we have release them from fees, fines and are creating more favorable conditions aimed at easing their task staying in the Homeland" Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan stated, Armenpress reports.
In the words of Armenian Diaspora Minister Hranush Hakobyan the necessity of this decision arose due the expire of Syrian Armenians visa and shelter status terms." The law stipulates 500 AMD for visa prolong, and accordingly 105-140 AMD for shelter acquire status. By the instruction of the President the issue was envisaged with the head of the Executive Body. In accordance to the decision the fee pertain to visa and shelter status should be excused" Hakobyan noted.
Over 1900 Syrian Armenians have arrived Armenia due to lasting tense clashes in Syria. 47 families consisting of 91 members have applied to migration service of Armenia in order to get shelter and already 20 families are already provided with habitations.