Կառավարությունը սիրիահայերին ազատեց վիզայի և կացության կարգավիճակի ժամկետների երկարաձգման տուրքերից
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում գտնվող այն սիրիահայերը, որոնց վիզայի կամ կացության կարգավիճակի ժամկետը լրացել է, կազատվեն պետական տուրքից և տուգանքներից: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, ՀՀ կառավարությունն օգոստոսի 30-ի նիստում հավանության արժանացրեց այդ նպատակով ներկայացված «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու հարցը, որը կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողովի հաստատմանը:
«Եթե արտակարգ իրավիճակներ են ստեղծվում, և մեր հայրենակիցները մեղավոր չեն, որ չեն կարողանում ֆորմալ ընթացակարգերը պահպանել, մենք նրանց ազատում ենք տույժերից, տուգանքներից և ստեղծում ենք ավելի հարմարավետ պայմաններ, որպեսզի նրանք իրենց խնդիրները կարողանան լուծել՝ մնալով հայրենիքում»,- ասաց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի խոսքով՝ նման որոշման անհրաժետությունն առաջացել է, քանի որ լրացել է Հայաստանում գտնվող բազմաթիվ սիրիահայերի վիզայի կամ կացության կարգավիճակի ժամկետը: Որպեսզի նրանց վիզաները երակարձգվեն՝ յուրաքանչյուր օրվա համար նախատեսված է վճարել 500 դրամ պետական տուրք, իսկ կացության կարգավիճակ ձեռք բերելու համար՝ 105-140 հազար դրամ: «Հանրապետության նախագահի հանձնարարությամբ խնդիրը քննարկվել է ՀՀ վարչապետի մոտ: Որոշմամբ առաջարկվում է զիջել այն տուրքը, որը մեր հայրենակիցները պետք է մուծեն վիզան երկարաձգելու կամ կացության կարգավիճակը ստանալու համար»,- ասաց Հակոբյանը:
Որոշումը կվերաբերի ոչ միայն սիրիահայերին, այլև ազգությամբ հայ այն օտարերկրյա քաղաքացիներին, որոնց ապրած երկրում արձանագրվող միջադեպերը կարող են սպառնալ վերջիններիս կյանքին կամ առողջությանը:
Սիրիայում քաղաքական լարված իրադրության պատճառով մինչ օրս Հայաստան են ժամանել շուրջ 1900 սիրիահայեր:ՀՀ միգրացիոն պետական ծառայությանը մինչ այժմ դիմել է սիրիահայ 47 ընտանիք` 91 անդամներով, որոնցից 20 ընտանիք (46 հոգի) ապահովվել է ժամանակավոր կացարանով:

Правительство Армении освободило сирийских армян от уплаты пошлин за продление визы и статуса на проживание
Те армяне из Сирии, которые находятся в Армении, в случае истечения срока их виз и статуса проживания, будут освобождены от уплаты пошлин и штрафов. Как сообщает Арменпресс, на заседании правительства 30 августа был одобрен представленный с этой целью вопрос о внесении дополнения в закон «О государственной пошлине», он будет представлен на утверждение в парламент страны.
«Если складывается чрезвычайная ситуация и наши соотечественники неповинны в том, что не в состоянии следовать формальным процедурам, то мы освобождаем их от санкций, штрафов и создаем им наиболее комфортные условия, чтобы они могли решать свои проблемы, оставаясь на родине», - сказал премьер-министр Тигран Саркисян.
Необходимость этого решения объяснила министр диаспоры Грануш Акопян. По ее словам, истекли сроки визы или статуса проживания у многих сирийских армян, находящихся в Армении, а для продления визы на день требуется выплатить госпошлину в 500 драмов, а чтобы получить статус проживания - 105-140 тысяч драмов. «По поручению президента Армении этот вопрос обсуждался с премьер-министром. Решeнием предлагается отменить в данном случае пошлины, чтобы наши соотечественники могли решить свои проблемы с продлением визы и получением статуса проживания», - сказала Грануш Акопян.
Это решение будет касаться не только сирийских армян, но и граждан армянской национальности других иностранных государств, инциденты в которых могут представлять угрозу жизни и здоровью наших соотечественников.
Из-за напряженной политической ситуации в Сирии до сего дня в Армению прибыли около 1900 армян. В государственную миграционную службу Армении до сего дня обратились 47 семей (91 человек), 20 семей (46 челoек) - уже получили временное жилье.