Օբամայի նախագահության շրջանում ԱՄՆ-ը կորցրել Է գլոբալ առաջատարի դիրքերը. Ջոն Մակքեյն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեմոկրատ Բարաք Օբամայի նախագահության չորս տարում ԱՄՆ-ը կորցրել Է համաշխարհային առաջատարի դիրքերը: Թամպայում (Ֆլորիդայի նահանգ) ԱՄՆ-ի Հանրապետական կուսակցության համազգային համագումարում օգոստոսի 29-ին այս պնդմամբ հանդես Է եկել Արիզոնայի նահանգից սենատոր Ջոն Մակքեյնը:
«Ցավոք, վերջին չորս տարում մենք հեռացել ենք գլոբալ առաջատարության մեր ավանդույթներից,- հայտարարել Է Մակքեյնը:- Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ, որ Լատինական Ամերիկայում, Ասիայում, Եվրոպայում եւ Մերձավոր Արեւելքում մեր դաշնակիցները կասկածեն աշխարհում ԱՄՆ-ի առաջատար դերի հարցում: Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ, որ Ռուսաստանը եւ Չինաստանն արգելք դնեն այն բանի վրա, թե մենք ախարհում ինչպես ենք պատշպանում մեր շահերն ու արժեքները»:
Սենատորը քննադատել Է Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման մասին Օբամայի, իր կարծիքով, հապճեպ որոշումը, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի ռազմական բյուջեի կրճատման ուղղությամբ գործող նախագահի կողմից ձեռնարկվող քայլերը:

Джон Маккейн: за время президентства Обамы США утратили глобальное лидерство
За четыре года президентства демократа Барака Обамы США утратили позиции мирового лидера. С таким утверждением выступил в среду сенатор от штата Аризона Джон Маккейн на проходящем здесь общенациональном съезде Республиканской партии США,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
"К сожалению, за последние четыре года мы отдалились от наших традиций глобального лидерства, - заявил Маккейн. - Мы не можем позволить себе, чтобы наши союзники в Латинской Америке, Азии, Европе и на Ближнем Востоке сомневались в ведущей роли США в мире. Мы не можем позволить себе, чтобы Россия и Китай накладывали вето на то, как мы защищаем наши интересы и ценности в мире".
Сенатор раскритиковал поспешное, по его мнению, решение Обамы о выводе американских войск из Афганистана, а также курс действующего президента на сокращение военного бюджета США.