Ավստրալացի երեք զինծառայող Է զոհվել Աֆղանստանում, եւս երկուսը վերավորվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալացի երեք զինծառայող Է զոհվել Աֆղանստանում, եւս երկուսը վերավորվել են աֆղանցի զինվորի հարձակման հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին, օգոստոսի 30-ին հայտնել Է Ավստրալիայի վետերանների գործերի նախարար Ուորեն Սնոուդոնը: Նա նշել Է, որ ավստրալացիները փոխհրաձգության զոհ են դարձել, որը օգոստոսի 29-ի ուշ երեկոյան տեղի Է ունեցել տեղական ռազմակայանում: Նախարարի խոսքով՝ այդ ողբերգության շատ հանգամանքներ դեռեւս ճշտվում են:
Ներկայում Աֆղանստանում գործող միջազգային կոալիցիայի ուժերի կազմում ծառայում են 1550 ավստրալացի զինվորականներ, նրանք տեղաբաշխված են հիմնականում Ուրուզգանի նահանգում: Վերջին երեք զոհվածների հաշառմամբ Ավստրալիան 2002 թվականից ի վեր Աֆղանստանում կորցրել Է արդեն 36 զինծառայողների:

Трое австралийских военных погибли в Афганистане, еще двое ранены
Трое австралийских военных погибли, еще двое получили ранения в Афганистане в результате нападения местного солдата. Об этом сегодня сообщил министр по делам ветеранов Австралии Уоррен Сноудон,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Он отметил, что австралийцы стали жертвами перестрелки, завязавшейся в среду поздно вечером на военной базе, и что многие обстоятельства этой трагедии до сих пор уточняются.
В настоящее время в составе международной коалиции в Афганистане находятся 1550 австралийских военных, они дислоцированы в основном в провинции Урузган. С учетом последних троих погибших Австралия потеряла в Афганистане с 2002 года уже 36 военнослужащих.