Հանրապետության դպրոցները պատրաստ են սեպտեմբերի 1-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության բոլոր դպրոցները լիովին պատրաստ են նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը նշեց, որ նոր ուսումնական տարին կսկսվի հենց սեպտեմբերի 1-ին, չնայած նրան, որ հանգստյան օր է: Դասերը կսկսվեն առավոտյան 08:30-ին, մեկ դասաժամի տեւողությունը կլինի 45 րոպե: Աշակերտներին դպրոցական համազգեստ կրել չի պարտադրվի: Այս հարցի կարգավորումը դպրոցի հայեցողության տակ է:
Այս տարի եւս մայրաքաղաքի առաջին դասարանցիները քաղաքապետարանի կողմից պայուսակներ կստանան՝ անհրաժեշտ գրենական պիտույքով։ 1-4 դասարանի աշակերտները դասագրքերը կստանան անվճար, իսկ արդեն 5-րդ դասարանից` գրքերի համար կվճարեն: Արդեն հաստատված վարձավճարների համաձայն` դասագրքերի արժեքը միջինը 200-ից 500 դրամ է, սակայն, օրինակ, Հայոց եկեղեցու պատմության դասագրքի համար աշակերտը կվճարի հարյուր դրամ:
«Արմենպրես»-ն արդեն հաղորդել է, որ այս տարվա ուսումնական ծրագրում ներառվել են երաժշտություն եւ կերպարվեստ առարկաները` նախատեսված 7-րդ դասարանի համար, իսկ 9-րդ դասարանի առարկայացանկից դուրս է մնացել գծագրություն առարկան։
ՀՀ ճանապարհային ոստիկանությունը սեպտեմբերի 1-ից հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում վերահսկողություն կիրականացնի մայրաքաղաքի բոլոր դպրոցամերձ փողոցներում:Առավոտյան ժամը 8:15-ից սկսած ոստիկանության աշխատակիցները, առանց հանգստյան օրերի, այդ տարածքներում վերահսկողություն կիրականացնեն:

Школы Армении готовы к 1 сентября
Все школы Армении полностью готовы к началу нового учебного года. Как сказала в беседе с Арменпресс начальник Управления общего образования Министерства образования и науки Нарине Ованнисян, учебный год, как всегда, начнется 1 сентября. Уроки начнутся в 08.30, протяженность одного урока – 45 минут. Ношение школьной формы необязательно: этот вопрос каждая школа решает по своему усмотрению.
Первоклассники ереванских школ и в этом году получат от мэрии ранцы с необходимыми принадлежностями. Что касается учебников, то ученики 1-4 классов получат их бесплатно, а с 5-го класса - уже на платной основе. Согласно установленной плате на учебники, стоимость каждого из них в среднем составит от 200 до 500 драмов, однако, учебник Истории Армянской церкви обойдется школьникам всего в 100 драмов.
Как уже сообщал Арменпресс, в учебную программу этого годавнесены изменения: для 7-классников в программу включены такие предметы как музыка и изобразительное искусство, а в 9-х классах больше не будет черчения.
Дорожная полиция с 1 сентября по 1 октября будет осуществлять контроль на всех прилегающих к школам улицах: ситуация будет контролироваться сотрудниками полиции, начиная с 8.15 утра, без выходных.