Օլանդի գրասենյակը հաստատել է Ֆրանսիայի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամկետները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի` ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման հետաձգման պատճառը միայն արձակուրդներն ու նախագահի զբաղվածությունը չէր:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՅԴ Արեւմտյան Եվրոպայի կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ, Ֆրանսիայի Հայ դատի ղեկավար Հրաչ Վարժապետյանը նշեց, որ օգոստոսն արձակուրդային ամիս է բոլոր ֆրանսիաբնակների, այդ թվում` նախագահի համար, սակայն հանդիպումն այս ընթացքում չի կայացել առավելապես այն պատճառով, որ հայ համայնքը չի ցանկացել շտապողականություն ցուցաբերել:
«Մենք հստակ պետք է պատրաստեինք մի քանի կետերից բաղկացած այն փաստաթուղթը, որը վերաբերելու էր Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծ ներկայացնելուն: Օլանդի գրասենյակից արդեն հաստատել են, որ հայ համայնքի հետ հանդիպումը տեղի կունենա սեպտեմբերի ընթացքում, հավանաբար ամսվա կեսին, սակայն մեզ համար խնդիրը հանդիպման հստակ օրը չէ, այլ նախագահի հետ մեր ջերմ հարաբերությունները գործնականի վերածելն է»,-նշեց Վարժապետյանը: Նրա խոսքով` օրինագծի մշակումը պետք է ստանձնի սոցիալիստ պատգամավոր, քանի որ Ֆրանսիայի պատմության մեջ առաջին անգամ է, որ իշխանությունը մեկքաղաքական ուժի ձեռքում է, եւ այս դեպքում հաջողության հնարավորություններն ավելի մեծ են:
Վարժապետյանը չի բացառում այն, որ այս անգամ եւս հնարավոր է կրկնվի Նիկոլա Սարկոզիի պաշտոնավարման տարիների սցենարը:«Եթե հարցը չհասնի Սահմանադրական խորհուրդ, ապա նախագահը խոստացել է իր պարտավորությունները կատարել, սակայն մենք միշտ զգույշ ենք, քանի որ սա քաղաքականություն է: Մեզ համար գոտեպնդիչ է այն, որՕլանդըհարցն առաջ մղեց իր պաշտոնավարման առաջին ամիսներին, իսկ Սարկոզին` իր հնգամյա գործունեության վերջին վեց ամիսներին, այսինքն` Օլանդը նժարին է դնում իր առաջիկա հինգ տարիների աշխատանքը: Մենք նրան չհավատալու այլընտրանք չունենք»,-ընդգծեց նա: Վարժապետյանի փոխանցմամբ` եթե Օլանդը չպահի իր խոստումը, ապա հայ համայնքի դրական վերաբերմունքը կփոխվի, եւ բողոքը նրա հանդեպ նույնքան խիստ կլինի:
Խոսելով օրինագծի առնչությամբ Թուրքիայի վարած քաղաքականության մասին` եվրոպահայ քաղաքական գործիչը նկատեց, որ Թուրքիան ամեն կերպ փորձում է միջամտել այդ գործընթացին:
«Նրանք ամեն մեթոդ կկիրառեն գործընթացին խոչընդոտելու համար: Գործի է լծված իրենց ամբողջ պետական ապարատը, պետության կողմից տրամադրված միլիոնավոր գումարները, այսինքն` մեր «կռիվն» անհավասար է, սակայն վերջնական արդյունքում մենք ենք հաղթելու, քանի որ արդարությունը մեզ հետ է: Չի բացառվում, որ թրքական հակազդեցության ավելի խիստ տարբերակների, թրքավայել ոճի հանդիպենք նաեւ հիմա, ինչպես Սարկոզիի պաշտոնավարման ընթացքում էր, սակայն Ֆրանսիայի հայությունն իրապես միասնական է. բոլոր կուսացությունները, ուժերը, կառույցները համախմբված են մեկ հարցի շուրջ»,-վստահեցրեց Վարժապետյանը: Նրա համոզմամբ` այս օրենքի հարցը միայն Ֆրանսիայի հայությանը չի վերաբերում. այն համազգային խնդիր է:Թուրքիան գիտակցում է, որ Ֆրանսիայի օրինակին կարող են հետեւել Եվրոպական եւ Արեւմտյան այլ երկրներ:
«Բացի միլիարդավոր դոլարների տնտեսական կապերից, այսօր կա նաեւ Թուրքիային չնեղացնել հարց: Սրանք քաղաքական հարցեր են, թեպետ նախագահը նշել է, որ արտաքին քաղաքականության հարցերը որեէ կապ չունեն օրենքի ընդունման հետ»,-ընդգծեց Վարժապետյանը:
Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը փետրվարի 28-ին հակասահմանադրական էր ճանաչել Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Ֆրանսիայի կողմից ճանաչված ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը 2011թ-ի դեկտեմբերի 22-ին ընդունվել էր երկրի Ազգային ժողովի կողմից` պատգամավորների ձայների ճնշող մեծամասնությամբ: 2012թ-ի հունվարի 23-ին օրինագիծը հաստատեց Ֆրանսիայի Սենատը: Օրինագծի ուժի մեջ մտնելուց հետո Ֆրանսիայի տարածքում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար կսահմանվեր մեկ տարի ազատազրկում եւ 45 հազար եվրոյի տուգանք:

Офис Франсуа Олланда подтвердил сроки его встречи с армянской общиной Франции
Встреча президента Франции Франсуа Олланда с представителями местной армянской общины откладывалась только из-за периода отпусков и занятости главы государства. В беседе с Арменпресс представитель Центрального комитета АРФ «Дашнакцутюн» Западной Европы, руководитель офиса «Ай Дат» Франции Грач Варжапетян отметил, что август – это время отпусков для всех французов, в том числе и президента страны, однако, встреча до сих пор не состоялась, скорее всего потому, что армянская община не хотела проявлять поспешность.
«Мы должны были разработать четкий документ из нескольких пунктов, касающийся представления нового законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян. Офис Олланда уже подтвердил, что встреча президента с армянской общиной состоится в течение сентября, по всей вероятности, в середине месяца, однако, для нас важна не точная дата этой встречи, а перенос теплых отношений с президентом в конструктивное русло», - сказал Варжапетян.
По его словам, разработкой законопроекта должен заниматься депутат-социалист, поскольку, впервые в истории Франции власть находится в руках одной политической силы, и в этом случае вероятность успеха больше.
Варжапетян не исключил, что и на сей раз возможно повторение того, что произошло при Саркози.
«Если этот вопрос не дойдет до Конституционного совета, то президент обещал выполнить свои обязательства, однако, мы всегда проявляем осторожность, ведь это политика. Нас ободряет то, что Олланд подняк этот вопрос в первые месяцы своего президентства, в то время как Саркози - в последние 6 месяцев своего срока. То есть, Олланд ставит на чашу весов свою работу в предстоящие пять лет. У нас нет выбора, чтобы не верить ему», - подчеркнул он. По словам Варжапетяна, если Олланд не сдержит своего обещания, то положительное отношение к нему местной армянской общины изменится, а протест будет достаточно жестким.
Коснувшись в этом контексте политики Турции, Варжапетян заявил, что Турция всеми способами пытается вмешаться в этот процесс. «Они прибегнут к любым средствам, чтобы воспрепятствовать этому процессу. На это дело брошены все силы государственного аппарата, миллионы, так что наша «война» идет не на равных, однако, в конечном итоге, мы победим, поскольку справедливость на нашей стороне. Не исключено, что мы уже сейчас натолкнемся на более жесткие варианты турецкого противодействия, как это уже было в период нахождения у власти Саркози, однако, армяне Франции действительно едины – все партии, силы, структуры объединены вокруг одного вопроса», - заверил Варжапетян. По его словам, этот закон касается не только французских армян, это общенациональный вопрос. Турция понимает, что примеру Франции могут последовать и другие европейские, и западные страны.
«Кроме экономических сделок на миллионы долларов, есть и проблема - не обидеть Турцию. Это политические вопросы, хотя президент и отметил, что вопросы внешней политики не имеют какого-либо отношения к принятию этого закона», - подчеркнул Варжапетян.
Напомним, что Конституционный совет Франции 28 февраля признал неконституционным законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян. Законопроект о криминализации отрицания признанных Францией геноцидов 22 декабря 2011 года был принят Национальным Собранием страны подавляющим большинством голосов. 23 января 2012 года законопроект был утвержден и Сенатом Франции.
После вступления этого закона в силу, за отрицание Геноцида армян на территории Франции предусматривается наказание в виде лишения свободы сроком на 1 гол и штраф в 45 тысяч евро.