Օլանդի գրասենյակը հաստատել է Ֆրանսիայի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամկետները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի` ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման հետաձգման պատճառը միայն արձակուրդներն ու նախագահի զբաղվածությունը չէր:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՅԴ Արեւմտյան Եվրոպայի կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ, Ֆրանսիայի Հայ դատի ղեկավար Հրաչ Վարժապետյանը նշեց, որ օգոստոսն արձակուրդային ամիս է բոլոր ֆրանսիաբնակների, այդ թվում` նախագահի համար, սակայն հանդիպումն այս ընթացքում չի կայացել առավելապես այն պատճառով, որ հայ համայնքը չի ցանկացել շտապողականություն ցուցաբերել:
«Մենք հստակ պետք է պատրաստեինք մի քանի կետերից բաղկացած այն փաստաթուղթը, որը վերաբերելու էր Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծ ներկայացնելուն: Օլանդի գրասենյակից արդեն հաստատել են, որ հայ համայնքի հետ հանդիպումը տեղի կունենա սեպտեմբերի ընթացքում, հավանաբար ամսվա կեսին, սակայն մեզ համար խնդիրը հանդիպման հստակ օրը չէ, այլ նախագահի հետ մեր ջերմ հարաբերությունները գործնականի վերածելն է»,-նշեց Վարժապետյանը: Նրա խոսքով` օրինագծի մշակումը պետք է ստանձնի սոցիալիստ պատգամավոր, քանի որ Ֆրանսիայի պատմության մեջ առաջին անգամ է, որ իշխանությունը մեկքաղաքական ուժի ձեռքում է, եւ այս դեպքում հաջողության հնարավորություններն ավելի մեծ են:
Վարժապետյանը չի բացառում այն, որ այս անգամ եւս հնարավոր է կրկնվի Նիկոլա Սարկոզիի պաշտոնավարման տարիների սցենարը:«Եթե հարցը չհասնի Սահմանադրական խորհուրդ, ապա նախագահը խոստացել է իր պարտավորությունները կատարել, սակայն մենք միշտ զգույշ ենք, քանի որ սա քաղաքականություն է: Մեզ համար գոտեպնդիչ է այն, որՕլանդըհարցն առաջ մղեց իր պաշտոնավարման առաջին ամիսներին, իսկ Սարկոզին` իր հնգամյա գործունեության վերջին վեց ամիսներին, այսինքն` Օլանդը նժարին է դնում իր առաջիկա հինգ տարիների աշխատանքը: Մենք նրան չհավատալու այլընտրանք չունենք»,-ընդգծեց նա: Վարժապետյանի փոխանցմամբ` եթե Օլանդը չպահի իր խոստումը, ապա հայ համայնքի դրական վերաբերմունքը կփոխվի, եւ բողոքը նրա հանդեպ նույնքան խիստ կլինի:
Խոսելով օրինագծի առնչությամբ Թուրքիայի վարած քաղաքականության մասին` եվրոպահայ քաղաքական գործիչը նկատեց, որ Թուրքիան ամեն կերպ փորձում է միջամտել այդ գործընթացին:
«Նրանք ամեն մեթոդ կկիրառեն գործընթացին խոչընդոտելու համար: Գործի է լծված իրենց ամբողջ պետական ապարատը, պետության կողմից տրամադրված միլիոնավոր գումարները, այսինքն` մեր «կռիվն» անհավասար է, սակայն վերջնական արդյունքում մենք ենք հաղթելու, քանի որ արդարությունը մեզ հետ է: Չի բացառվում, որ թրքական հակազդեցության ավելի խիստ տարբերակների, թրքավայել ոճի հանդիպենք նաեւ հիմա, ինչպես Սարկոզիի պաշտոնավարման ընթացքում էր, սակայն Ֆրանսիայի հայությունն իրապես միասնական է. բոլոր կուսացությունները, ուժերը, կառույցները համախմբված են մեկ հարցի շուրջ»,-վստահեցրեց Վարժապետյանը: Նրա համոզմամբ` այս օրենքի հարցը միայն Ֆրանսիայի հայությանը չի վերաբերում. այն համազգային խնդիր է:Թուրքիան գիտակցում է, որ Ֆրանսիայի օրինակին կարող են հետեւել Եվրոպական եւ Արեւմտյան այլ երկրներ:
«Բացի միլիարդավոր դոլարների տնտեսական կապերից, այսօր կա նաեւ Թուրքիային չնեղացնել հարց: Սրանք քաղաքական հարցեր են, թեպետ նախագահը նշել է, որ արտաքին քաղաքականության հարցերը որեէ կապ չունեն օրենքի ընդունման հետ»,-ընդգծեց Վարժապետյանը:
Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը փետրվարի 28-ին հակասահմանադրական էր ճանաչել Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Ֆրանսիայի կողմից ճանաչված ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը 2011թ-ի դեկտեմբերի 22-ին ընդունվել էր երկրի Ազգային ժողովի կողմից` պատգամավորների ձայների ճնշող մեծամասնությամբ: 2012թ-ի հունվարի 23-ին օրինագիծը հաստատեց Ֆրանսիայի Սենատը: Օրինագծի ուժի մեջ մտնելուց հետո Ֆրանսիայի տարածքում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար կսահմանվեր մեկ տարի ազատազրկում եւ 45 հազար եվրոյի տուգանք:

Holland office confirmed the terms of the meeting with Armenian community in France
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS: The delay of the meeting with French President Francois Holland to Armenian community members is not only due to vacation period and business of the head of the country. ARF Western Europe Central Committee representative , Armenian Cause head in France Hrach Varzhapetyan told in the briefing with Armenpress, the meeting did not take palce mostly because Armenian community did not wish to haste the procedure , surely the entire month of August is vaction for French habitants, President inclusive.
We need to prepare a document comprising several provisions referring to new draft criminalizing the denial of Armenian Genocide. Holland office has already confirmed the meeting with Armenian community members which is going to take place in the mid of September, whether we are more concerned in registering warm relations than clarifying the terms” Varzhapetyan noted.
In his words the draft elaboration must be done by Socialist MP, it is the very first time in French history that the power is in the hands of one political force, and reportedly the chanses of success are greater.Varzhapetyan does not does not exclude Nicolas Sarkozy scenario as well. In case the issue will get to Constitutional Council, President promised to fulfill his obligations, yet we are careful it could be policy.It is gratyfing fact that Holland forwarded the issue still in the fisrt months of his office holding when Sarkozy referred to it in the last six months of his President activities. We have no alternative not to trust him "interlocutor underscored.
In the words of Varzhapetyan if Holland does not keep its promise Armenian community positive attitude will change and the protest against him will be commensurate strong.Dwelling on Turkish policy pertain to draft, European political scientist noted Turkey cares no effort to interfere the process. They will make junctions to hinder the process. Turkish state, millions of dollars allocated by the state means are engaged in the process, so our "fight" is not equal, nevertheless in the result we shall score the win, as our claim is just” Varzhapetyan assured.
In the words of the interlocutor this draft is a nationwide problem and does not mainly concerns to French Armenians. Turkey is high aware other European and Western countries can follow the example of France.
Constitutional Council of France recognized Armenian Bill criminalizing the denial of Armenian Genocide unconstitutional on February 28. French Senate affirmed the bill on January 23, 2012. In case of approval by the Constitutional Council it was to be submitted to ratification of President Nicolas Sarkozy.The bill intended one-year sentence and a fine of 45000 euros for denying of the Armenian Genocide in the territory of France.