Չիլիի մայրաքաղաքում սովորողների ցույցերի ընթացքում 18 ոստիկան Է վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չիլիի մայրաքաղաք Սանտյագոյում սովորողների ցույցերի ընթացքում, որոնք պահանջում Էին կրթության որակի բարելավում, վիրավորվել Է 18 ոստիկան, ձերբակալվել Է 140 մարդ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին, օգոստոսի 23-ին հաղորդել են տեղական իշխանությունները:
Ըստ իրավապահ մարմինների տվյալների՝ բողոքի 14 չարտոնված ակցիաներին, որոնք միաժամանակ տեղի են ունեցել քաղաքի տարբեր մասերում, մասնակցել են 8 հազար ուսանողներ եւ դպրոցականներ: Սակայն սովորողներն իրենք հավատացնում են, որ ցուցարարների թիվը շատ ավելի մեծ Է եղել, պարզապես իրենք որոշել են փոխել մարտավարությունը եւ անցկացնել ոչ թե մեկ, այլ միանգամից մի քանի ցույցեր:
Ցուցարարներին ցրելու համար ոստիկանությունը կիրառել Է արցունքաբեր գազ եւ ջրանետիչներ, ի պատասխան սովորողները քարեր են նետել կարգի պահապանների վրա: Երեք ոստիկան ծանր վիրավորվել Է:
Ուսանողները պնդում են, որ երկրում հաստատվի բարձրագույն կրթության անվճար համակարգ՝ պահանջելով այս հարցի վերաբերյալ անցկացնել համազգային հանրաքվե:

В чилийской столице во время манифестаций учащихся ранены 18 полицейских
В чилийской столице Сантьяго во время манифестаций учащихся, требующих улучшения качества образования, ранены 18 полицейских, задержаны 140 человек. Об этом сообщили в четверг местные власти,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
По данным правоохранительных органов, в 14 несанкционированных акциях протеста, проходивших одновременно в разных частях городах, приняли участие 8 тыс студентов и школьников. Однако сами учащиеся уверяют, что их численность была гораздо больше, просто они решили сменить тактику и провести не одну, а сразу несколько демонстраций. Для разгона манифестантов полиция применила слезоточивый газ и водометы, в ответ учащиеся бросали в стражей порядка камни. Трое полицейских получили тяжелые ранения.
Студенты настаивают на введении бесплатной системы высшего образования, требуя созвать по этому вопросу общенациональный референдум.