Հայաստանը դիտարկում է Թավրիզում հյուպատոսարան բացելու Իրանի առաջարկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն առաջարկել է Հայաստանին հյուպատոսություն բացել Թավրիզում: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, Mehr գործակալությանն Իրանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Առաքելյանը հայտնել է, որ Հայաստանը քննարկում է առաջարկը: «Որոշ հարցերի լուծումից հետո հյուպատոսությունը կբացվի»,- ասել է Առաքելյանը:
Դեսպանը տեղեկացրել է նաև, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի օգոստոսի 29-31-ը Թեհրանում կայանալիք Չմիավորման շարժման գագաթնաժողովին, որտեղ մեր երկիրն ունի դիտորդի կարգավիճակ:
Գագաթնաժողովին կմասնակցեն 100 պետությունների պատվիրակություններ` 35-ը` նախագահների գլխավորությամբ, 5-ը` փոխնախագահների, մեկը` ԱԺ նախագահի: 21 երկիր կներկայացվի արտաքին գործերի նախարարների, 5-ը` նախագահների հատուկ բանագնացների, մի քանիսն այլ նախարարների, իսկ մնացածը փոխնախարարների, դեսպանների մակարդակով:Չմիավորման շարժումը հիմնադրվել է 1961թ., ունի 120 անդամ:

Армения рассматривает предложение Ирана об открытии консульства в Тавризе
Иран предложил Армении открыть консульство в Тавризе. Как сообщает Арменпресс,Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в ИРИ Григор Аракелян сообщил агентству Mehr, что Армения рассматривает это предложение. «Консульство откроется после решения некоторых вопросов», - сказал посол.
Аракелян также сообщил, что президент Армении Серж Саргсян примет участие в саммите Движения неприсоединившихся государств, который пройдет в Тегеране 29-31 августа.
В саммите будут участвовать делегации 100 стран – 35 во главе с президентами, 5 – вице-президентами, 1 – на уровне спикера парламента. 21 страна будет представлена министрами иностранных дел, 5 – спецпосланниками президентов, несколько стран – на уровне других министров, остальные – замминистра, посла.