Կենսաթոշակային համակարգում բացառվելու է սուբյեկտիվ միջամտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական կենսաթոշակային համակարգում այլևս բացառվելու է սուբյեկտիվ միջմատությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ կառավարության օգոստոսի 23-ի նիստում գործադիրը հաստատեց Պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարանը վարելու կարգը: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին հավաստիացրեց, որ շտեմարանի տեղեկատվական բազայի հետ կապված բոլոր ռիսկերը ժամանակին վերլուծվել են, քննարկվել ու արձանագրվել:
«Արձանագրված բոլոր խնդիրներն իրենց լուծումներն են ստանում: Այլևս բացառվում է կենսաթոշակային գործընթացներին սուբյեկտիվ միջամտությունը, քանի որ տեղեկատվական համակարգն ինքնաշխատ կերպով է գործելու, իսկ համապատասխան որոշումները կայացնելու է տեղեկատվական շտեմարանը»,- ասաց Ասատրյանը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ ձևավորելով այս շտեմարանը՝ կենսաթոշակային ոլորտում հաջողվել է լուծել խնդիրը, հաջորդ կարևորագույն հարցը սոցիալական նպաստների համակարգինն է:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը տեղեկացրեց, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքները ներկայում ընթացքի մեջ են:
«Մենք անցնում ենք ինտերգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգին՝ այդ գործընթացն իր շարունակությունն է ունենալու նպաստների ու մյուս բոլոր սոցիալական ծառայությունների ուղղությամբ: Այսինքն, բոլոր սոցիալական ծառայությունները դիտարկվելու են մեկ շտեմարանի ներքո`ծնվելով մեկ աղբյուրից, որից հետո էլ կայացվելու են համապատասխան որոշումներ: Դա առաջիկա ժամանակահատվածի մեր հիմնական խնդիրն է»,- ընդգծեց Ասատրյանը՝ ավելացնելով, որ այդ աշխատանքները կավարտվեն 2013 թվականին:
Այնուհետև Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձավ հաշմանդամության կարգը շնորհելու խնդրին՝ ընդգծելով, որ այստեղ ևս պետք է ներդրվի միասնական տեղեկատվական բազա: «Այս խնդրին պետք է անդրադառնալ հնարավորին չափ շուտ, որովհետև բողոքներն այստեղից շատ են»,- նկատեց ՀՀ վարչապետը:
Ի պատասխան Արտեմ Ասատրյանը հիշեցրեց, որ 2011-ի դեկտեմբերին ՀՀ կառավարությունը հաստատել է հաշմանդամության կարգ շնորհելու նոր մոդելին անցնելու հայեցակարգը, մանրամասն միջոցառումների ժամանակացույցը: Դրանով նախատեսվում է հաշմանդամության սահմանման գործում սկզբունքորեն անցնել նոր մոդելի, որտեղ գործընթացները կլինեն ավելի թափանցիկ և առարկայական: Որպես օրինակ ընդունվել է Լիտվայի մոդելը: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի խոսքով՝ սա ևս 2013 թվականի իրենց հիմնական առաջնահերթությունների մեջ է:

Subjective intervention in Armenian pension system will be excluded
YEREVAN, 23 AUGUST, ARMENPRESS: The subjective intervention will be excluded in the state pension system. Armenpress reports that the Armenian Government confirmed the procedure how to manage the database of State pension system during the governmental session on August 23. The minister of Labor and Social Affairs Artem Asatryan assured Prime Minister Tigran Sargsyan that all the risks regarding informative database have been analyzed and discussed in time.
“All the problems are being solved. The subjective intervention will be excluded in the pension procedures, because the information system will act by itself and the correspondent decisions will be made by the database.”- said Asatryan.
The Prime Minister thinks, that the next most important issue is the social benefits system.
“We are organizing some steps toward this issue. We are going forward to the integrated system of social services. This process will be continued with the directions of benefits and other social services. All the social services are born from one source, after which the appropriate decisions are made. This is our most vital issue in the nearest future and it will be solved by 2013”-highlighted Asatryan
The Prime Minister noted, that the attention should be drawn to the disability issue as well. A unified database should be applied in this field as well. “ This problem should be solved as soon as possible, because the objections are not few enough ”- said the Prime Minister.
In response to the Prime Minister , Artem Asatryan reminded, that on December 2012 the Armenian Government confirmed the concept of managing the disability`s new model.
Tthe Lithuanian model was accepted as a sample. According to the Minister, this issue is among the ones to be completed by 2013 as well.