Իրանն սկսում Է հակահրթիռային պաշտպանության խոշորագույն բազայի շինարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իշխանությունները երկրի հարավի Աբադե քաղաքում սկսել են հակահրթիռային պաշտպանության (ՀՀՊ) խոշորագույն բազայի շինարարությունը, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ինտերֆաքս»-ին:
Ինչպես օգոստոսի 21-ին հաղորդել Է իրանական FARS լրատվական գործակալությունը, շինարարության արժեքը կազմում Է 300 միլիոն դոլար, իսկ բազայում կաշխատի 6 հազար մարդ: Այդ հենակետի կազմում կգործի ամենակարեւոր ռազմական ուսումնական կենտրոններից մեկը, նշում Է գործակալությունը:
Խորհրդարանում Աբադեի ներկայացուցիչ Ռահիմ Զարեն հայտարարել Է, որ «ՀՀՊ-ի այդ բազան կդառնա ամբողջ աշխարհում գիտության բոլոր բնագավառների նվաճումների արդյունքը»: Անցյալ ամսին Իրանի բարձրագույն զինվորական պաշտոնյաներից մեկն ասել Էր, որ երկրի ՀՀՊ-ի օբյեկտներն ու համակարգերը լիովին պատրաստ են պատասխանելու հնարավոր օդային գրոհներին:

Иран начинает строительство крупнейшей в стране базы ПВО
Иранские власти начали строительство крупнейшей базы ПВО в городе Абаде на юге страны, сообщает Арменпресс со ссылкой наINTERFAX.RU.
Стоимость строительства составит 300 млн долларов, а работать на базе будут 6 тыс. сотрудников. В составе это базы будет функционировать один из самых важных военных учебных центров, отмечает агентство.
Со своей стороны, представитель Абаде в парламенте Рахим Заре заявил, что "эта база ПВО станет результатом достижений во всех областях науки по всему миру".
В прошлом месяце один из высших военных чиновников Ирана сказал, что объекты и системы ПВО страны полностью готовы ответить на возможные воздушные атаки.