Ֆրանսիայի հայկական համայնքը նախագահ Օլանդին կհանդիպի աշնան սկզբին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հայկական համայնքի առաջին հանդիպումը երկրի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ տեղի կունենա աշնան սկզբին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի հասարակական կազմակերպությունների եւ մամլո ներկայացուցիչ Պետո Դեմիրճյանը` հավելելով, որ հնարավոր չէ, որ հանդիպումը չկայանա:
«Եվրոպայում արձակուրդային շրջանը սկսվում է օգոստոսից, եւ մենք փորձեր էինք անում գոնե մինչեւ հուլիսի 31-ը կազմակերպել հանդիպումը, սակայն չստացվեց: Պատճառներից մեկը նաեւ Օլանդի զբաղվածությունն էր»,-ընդգծեց Դեմիրճյանը: Նրա հավաստիացնում է, որ արձակուրդներից հետո հայ համայնքն անպայմանորեն հանդիպելու է Ֆրանսիայի նախագահի հետ: Նույն մակարդակի հանդիպում է լինելու, ինչպիսին նախանշված է ԱՄՆ-ի հայկական գաղութի եւ Միացյալ Նահանգների նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հանդիպումը:
«Օլանդի հետ հանդիպմանը քննարկվելու է միայն մեկ` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի վերամշակման հարցը:Նախագահը արդեն վերահաստատել է նախընտրական շրջանում տված իր խոստումը»,-հիշեցնում է Դեմիրճյանը: Նրա խոսքով` օրինագծի ընթացակարգը նույնն է լինելու` քննարկում Ազգային ժողովում, ապա` Սենատում, որից հետո նախագահը պետք է վավերացնի այն` առանց սպասելու, որ բողոքարկվի եւ ուղարկվի Սահմանադրական խորհուրդ:
Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը 2011թ-ի դեկտեմբերի 22-ին ընդունվել էր երկրի Ազգային ժողովի կողմից` պատգամավորների ձայների ճնշող մեծամասնությամբ: 2012թ-ի հունվարի 23-ին օրինագիծը հաստատեց Ֆրանսիայի Սենատը: Այնուհանդերձ,Ֆրանսիայի Սահմանդարական խորհուրդը փետրվարի 28-ինհակասահմանադրական ճանաչեց Ազգային ժողովի և Սենատի կողմից ընդունված Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Օրինագծի ուժի մեջ մտնելուց հետո Ֆրանսիայի տարածքում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար կսահմանվեր մեկ տարի ազատազրկում կամ 45 հազար եվրո տուգանք:

Армянская община Франции встретится с президентом Франсуа Олландом в начале осени
Первая встреча представителей армянской общины Франции с президентом страны Франсуа Олландом состоится в начале осени. Как сказал в беседе с Арменпресс представитель общественный организаций и пресс-представитель европейского офиса «Ай Дата» Петто Демирчян, эта встреча не может не состояться.
«В Европе сезон отпусков начинается с августа, и мы пытались организовать эту встречу хотя бы до 31 июля, однако, нам этого не удалось. «Одна из причин – занятость Олланда», - сказал Демирчян. Он заверил, что после «каникул» эта встреча непременно состоится. Уровень встречи, по его словам, будет таким же, как предполагалось при встрече армянской общины США с президентом Бараком Обамой.
«На встрече с Олландом будет обсуждаться только один вопрос – вопрос переработки законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян. Президент уже подтвердил данное им в предвыборный период обещание», - напомнил Демирчян. По его словам, процедура прохождения этого законопроекта останется той же: сначала обсуждение в Национальном Собрании, затем в Сенате, после чего президент должен ратифицировать законопроект, не ожидая, пока он будет опротестован Конституционным Советом.
Законопроект, предусматривающий наказание за отрицание Геноцида армян, 22 декабря 2011 года был принят Национальным Собранием Франции подавляющим числом голосов. 23 января 2012 года законопроект был утвержден Сенатом страны. Тем не менее, Конституционный Совет Франции 28 февраля признал неконституционным этот законопроект.
После вступления законопроекта в силу, за отрицание факта Геноцида армян на территории Франции будет предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком на 1 год или штраф в 45 тысяч евро.