Ֆրանսիայի հայկական համայնքը նախագահ Օլանդին կհանդիպի աշնան սկզբին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հայկական համայնքի առաջին հանդիպումը երկրի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ տեղի կունենա աշնան սկզբին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի հասարակական կազմակերպությունների եւ մամլո ներկայացուցիչ Պետո Դեմիրճյանը` հավելելով, որ հնարավոր չէ, որ հանդիպումը չկայանա:
«Եվրոպայում արձակուրդային շրջանը սկսվում է օգոստոսից, եւ մենք փորձեր էինք անում գոնե մինչեւ հուլիսի 31-ը կազմակերպել հանդիպումը, սակայն չստացվեց: Պատճառներից մեկը նաեւ Օլանդի զբաղվածությունն էր»,-ընդգծեց Դեմիրճյանը: Նրա հավաստիացնում է, որ արձակուրդներից հետո հայ համայնքն անպայմանորեն հանդիպելու է Ֆրանսիայի նախագահի հետ: Նույն մակարդակի հանդիպում է լինելու, ինչպիսին նախանշված է ԱՄՆ-ի հայկական գաղութի եւ Միացյալ Նահանգների նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հանդիպումը:
«Օլանդի հետ հանդիպմանը քննարկվելու է միայն մեկ` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի վերամշակման հարցը:Նախագահը արդեն վերահաստատել է նախընտրական շրջանում տված իր խոստումը»,-հիշեցնում է Դեմիրճյանը: Նրա խոսքով` օրինագծի ընթացակարգը նույնն է լինելու` քննարկում Ազգային ժողովում, ապա` Սենատում, որից հետո նախագահը պետք է վավերացնի այն` առանց սպասելու, որ բողոքարկվի եւ ուղարկվի Սահմանադրական խորհուրդ:
Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը 2011թ-ի դեկտեմբերի 22-ին ընդունվել էր երկրի Ազգային ժողովի կողմից` պատգամավորների ձայների ճնշող մեծամասնությամբ: 2012թ-ի հունվարի 23-ին օրինագիծը հաստատեց Ֆրանսիայի Սենատը: Այնուհանդերձ,Ֆրանսիայի Սահմանդարական խորհուրդը փետրվարի 28-ինհակասահմանադրական ճանաչեց Ազգային ժողովի և Սենատի կողմից ընդունված Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Օրինագծի ուժի մեջ մտնելուց հետո Ֆրանսիայի տարածքում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար կսահմանվեր մեկ տարի ազատազրկում կամ 45 հազար եվրո տուգանք:

Armenian community of France to meet Presidnet Hollande in the beginning of autumn
YEREVAN, AUGUST 22, ARMENPRESS: The first meeting of Armenian community in France with the President of the country Francois Hollande will take place in the beginning of autumn. Armenpress was informed about this from representative of press and public organizations of Armenian National Committee of Europe Peto Demirjyan adding that the meeting would take place by all means.
“In Europe vacation period begins from August and we tired to organize the meeting before July 31 but did not manage. One of the reasons was the fact that President was busy” highlighted Demirjyan. He assured that after vacations Armenian community would meet French President by all means. It would be a meeting of the same level as the meeting of Armenian community of USA with Barack Obama.
“During the meeting with Hollande only one issue will be discussed – the issue of processing the bill criminalizing the denial of Armenian Genocide. The President has already reconfirmed his promise” reminds Demirjyan. In his words the procedure of the bill will be the same – discussion in National Assembly, than in Senate after which the President must ratify it.
The bill criminalizing the denial of Genocides on December 2011 was adopted by the National Assembly of the country. On January 23 French Senate confirmed the bill. However, Constitutional Court of France on February 28 recognized anti-constitutional the bill adopted by National Assembly and Senate.
After the coming into force of the bill in the territory of France the denial of Armenian Genocide will be punished by one year in prison or 45000 € fine.