Հայ-ռումինական հարաբերությունները զարգանում են նաեւ ֆիլատելիայի ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայկական վանք. Հաճկատար 500 ամյակ» Հայփոստի եւ Ռումինիայի փոստի համատեղ թողարմական նամականիշի մարման պաշտոնական արարողությունը տեղի ունեցավ օգոստոսի 11-ին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նամականիշերի վրա պատկերված է Հաճկատար հայկական վանքը, որը գտնվում է Ռումինիայի Սուչավա նահանգից ոչ հեռու` Բուլաի բլրի գագաթին: «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի միջազգային հարաբերությունների եւ ֆիլատելիայի վարչության պետ Աննա Ղուկասյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում տեղեկացրեց, որ վանքը կառուցվել է հայազգի գործարարներ Դոնավագ եղբայրների կողմից:
«Ամեն օր մեծ թվով ուխտավորներ են այցելում այդ վանքը, որը նվիրված է Տիրամորը, ինչն էլ պատճառ է դարձել, որպեսզի «Հայփոստ»-ի կողմից նամականիշը շրջանառության մեջ դրվի Սուրբ Աստվածածնի վերափոխման տոնին նախորդող օրը: Այս նամականիշի միջոցով մենք եւս մեկ անգամ հիշեցնում ենք մեր մշակութային ժառանգության մասին»,-ասաց Ղուկասյանը: Նրա փոխանցմամբ` օգոստոսի 14-ին Ն.Ս.O.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ներկայությամբ տեղի կունենա ռումինական նամականիշի պաշտոնական ներկայացման արարողությունը Բուխարեստում:
Նամականիշերի հեղինակներն են Միխայ Վամասեսկուն եւ Վահագն Մկրտչյանը: 380 դրամ անվանագին ունեցող այս նամականիշերը տպվել են Ֆրանսիայի Կարտոր տպարանում:

Yerevan, August 11, ARMENPRESS: “Armenian monastery: 500th anniversary of Hachkatar” the official ceremony of the Armenian and Romanian Posts jointly edited stamp cancellation took place on August 11. As “Armenpress” reports the Armenian Hachkatar monastery is depicted on the stamps, which is located not far from the Romanian Suchava state on top of the Bula hill. The head of the “Armenian Post” CJSC international relations and philately department Anna Ghukasyan informed in the conversation with the journalists that the monastery was built by the Armenian businessmen Donavag brothers.
“Every day a great number of pilgrims visit the monastery dedicated to Our Lady, due to which the stamp will be put into circulation on the preceding Day of Our Lady’s Assumption. Through this stamp we once again remind of our cultural heritage”, Ghukasyan noted. To her word the official presentation ceremony of the Romanian stamp will take place in the presence of Karekin II Catholicos of All Armenians in Bucharest on August 14.
The authors of the stamps are Mikhay Vamasesku and Vahagn Mkrtchyan. These stamps of 380 dram were printed in the French Kartor printing-house.