Վթարի պատճառով Վրաստանի մայրաքաղաքը հոսանքազրկվել Է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օգոստոսի 9-ին Վրաստանի Էներգահամակարգում տեղի Է ունեցել վթար, ինչի հետեւանքով հանրապետության մայրաքաղաքը լիովին հոսանքազրկվել Է: Այս մասին հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Նովոստի-Գրուզիա»-ին:
Առանց Էլեկտրականության Է մնացել, մասնավորապես, մետրոն: Սակայն, ինչպես նշում Է գործակալությունը, «գնացքները կարողացել են վթարային միացմամբ հասնել մինչեւ կայարաններ, եւ բոլոր ուղեւորները դուրս են բերվել մետրոյից առանց պատահարների»:
«Ինտերֆաքս»-ն, իր հերթին, պնդում Է, որ վթարի պատճառով հոսանքազրկվել են երկրի գրեթե բոլոր տարածաշրջանները (ներառյալ մայրաքաղաքը): «Վրաստանի պետական Էլեկտրահամակարգ» բաժնետիրական ընկերությունում հայտարարել են, որ պատահածի պատճառները պարզվում են:
Ըստ «Նովոստի-Գրուզիա»-ի տեղեկությունների՝ մայրաքաղաքում ԷլեկտրաԷներգիայի մատակարարումն արդեն սկսել են վերականգնել:

Cтолица Грузии оказалась обесточена из-за аварии
9 августа в энергосистеме Грузии произошла авария, в результате которой столица республики оказалась полностью обесточена. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой наНовости-Грузия.
Без электричества, в частности, осталось метро. Впрочем, как отмечает агентство, "поезда смогли на аварийном подключении доехать до станций, и все пассажиры были выведены из метро без происшествий".
"Интерфакс", в свою очередь, утверждает, что из-за аварии были обесточены почти все регионы страны (включая столицу). В АО "Государственная электросистема Грузии" заявили, что причины произошедшего выясняются.
По сведениям "Новости-Грузия", в столице подачу электроэнергии уже начали восстанавливать.
Ранее, в конце июля, было обесточено примерно 50 процентов территории Грузии (в том числе, по информации агентства "Тренд", и часть столицы). Причиной тогда стал системный сбой на Ингури ГЭС, с которой электроэнергия поступает в западную часть страны и Тбилиси. Последствия аварии тогда были быстро устранены.