ԼՂՀ նախագահական ընտրությունները ժողովրդավարական համարող նոր գնահատումներ են հնչում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում հուլիսի 19-ին անցկացված նախագահական ընտրությունների ընթացքի եւ արդյունքների վերլուծության նպատակով օգոստոսի 8-ին «Կովկաս» ինստիտուտում հայ եւ արտասահմանցի քաղաքագետների մասնակցությամբ ասուլիս էր կազմակերպվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Տարածաշրջանային վերլուծությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը մասնակիցներին ներկայացրեց ԼՂ խնդրի կարգավորմանն առնչվող աշխարհաքաղաքական ուժերի հավասարակշռությունը տարածաշրջանում, խոսեց Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առանձին դիրքորոշումների, նաեւ` Հայաստանում ներքաղաքական խնդիրների լուծման հրատապության մասին:
Կիրակոսյանը նշեց, որ ԼՂՀ-ում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունները նախորդներից շահեկանորեն տարբերվում էին. ավելի ժողովրդավարական էին: Քաղաքագետը ԼՂՀ նախագահական ժողովրդավար ընտրություններին հակադրեց Ադրբեջանում տիրող բռնապետութունը:
«Ամերիկացիներն Արցախի համար» ընկերության գործադիր տնօրեն Մարկ Դիտզեն, ով Հայաստանում հետեւել է մի շարք ընտրությունների ընթացքին, տեղեկացրեց, որ բացառություն չէին նաեւ ԼՂ նախագահական ընտրությունները: Դիտզեն եղել է Մարտակերտի, Ստեփանակերտի 12 ընտրատեղամասերում եւ դիտարկումների արդյունքում եկել եզրակացության, որ ԼՂՀ ընտրությունները,հաշվի առնելով թե ընթացքը, թե արդյունքները,համապատասխանում էին ժողովրդավարական ընտրությունների չափանիշերին: Նրա խոսքով` հուլիսի 19-ի ընտրություններին քաղաքացիների մասնակցության աստիճանը շատ բարձր էր:
Հուլիսի 19-ին ԼՂՀ-ում տեղի են ունեցել 5-րդ նախագահական ընտրությունները, որոնց արդյունքում ձայների գերակշիռ մեծամասնությամբ վերընտրվել է Բակո Սահակյանը:

Новые оценки президентских выборов в НКР
8 августа в Институте «Кавказ» была организована пресс-конференция по вопросу анализа хода и результатов состоявшихся 19 июля президентских выборов в Нагорно-Карабахской Республике.
Как сообщает Арменпресс, директор Центра региональных исследований Ричард Киракосян представил баланс геополитических сил в регионе в связи с урегулированием нагорно-карабахского конфликта, поговорил о позициях стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также необходимости решения внутриполитических проблем в Армении.
Киракосян отметил, что состоявшиеся в НКР президентские выборы выгодным образом отличались от предыдущих, так как были более демократичными. Политолог противопоставил этим демократическим выборам царящую в Азербайджане тиранию.
Исполнительный директор компании «Американцы для Карабаха» Марк Дитзе, который следил за рядом выбором в Армении и Карабахе, отметил, что он посетил 12 избирательных участков в Мартакерте и Степанакерте, и в результате наблюдений пришел к выводу, что выборы в НКР соответствовали международным нормам.