Անանիա Շիրակացու 1400-ամյակը Հայաստանում կնշվի սեպտեմբերից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն իր 2012 թվականի տոնակատարությունների ցանկում ներառել է նաեւ միջնադարի հայ խոշորագույն գիտնական, ճշգրիտ գիտությունների և բնագիտության հիմնադիր Անանիա Շիրակացու 1400-ամյակը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, հուլիսի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Հայկական աստղագիտական ընկերության համանախագահ Արեգ Միքայելյանընշեց, որ այս տարիգիտնականի ծննդյան 1400-ամյակի առթիվ դիմել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին, որպեսզի իր ցանկում ավելացնի նաեւ այս տոնը:
Անանիա Շիրակացու 1400-ամյակը Հայաստանում կնշվիսեպտեմբերից: Այդկապակցությամբ կկազմակերպվենմի շարք միջոցառումներ: Դրանցից մեկը Բյուրականի աստղադիտարանում սեպտեմբերին կայանալիք ամառային դպրոցն է, որին կմասնակցեն 18 երկրների 80 ուսանողներ, աստղագետներ:
«Նախատեսվում է նաեւ գիտական ամսագրի մի ամբողջհամար նվիրել Անանիա Շիրակացուն»,- ասաց Միքայելյանը:
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հիմնարար գրադարանին հանձնարարվել է թվայնացնել Շիրակացու մասին գրականությունը, իսկ Աստղագիտական ընկերության կայքում բացվել է գիտնականին նվիրված էջը:
Փիլիսոփա, մաթեմատիկոս, տիեզերագետ, տոմարագետ, Հայաստանում ճշգրիտ գիտությունների և բնագիտության հիմնադիր Անանիա Շիրակացին ծնվել է 612թ.: Նա հայ միջնադարի խոշորագույն գիտնականն է, ում գիտական ժառանգությունը զգալի ազդեցություն է ունեցել հայ բնագիտական մտքի հետագա զարգացման վրա: Գիտնականը մահացել է 685թ-ին:
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի նշանավոր անձանց տարեդարձների ցանկում ներառվել են նաև Մեսրոպ Մաշտոցի 1650 և Սայաթ-Նովայի 300 ամյակները:

1400 anniversary of Anania Shiarakatsi to be celebrated since September
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS: UNESCO has included 1400 anniversary of Armenian greatest medieval scholar, founder of the exact sciences and natural sciences Anania Shirakatsi in its celebration list.
Armenian astronomical company co- chair Areg Mikayelyan stated at the briefing with the journalists on July 26 , they have applied to UNESCO in order to add this holiday in its list.
The range of events dedicated to 1400 anniversary Anania Shirakatsi starts from September. Summer school in Byurakan Observatory due to launch this fall is also included in the tide of the scheduled events. Over 80 students, astrologers from 18 countries are going to participate in the events.
Armenian mathematician, astronomer and geographer Anania Shirakatsi was born in 612 AD. He is one of the greatest Armenian scientists of medieval century, whose scientific heritage had a tangible impact for the further development of Armenian natural sciences. The scientist died in 685.
Mesrop Mashtots' 1650 and Sayat-Nova's 300 anniversaries were also included in the list of anniversaries of prominent persons.