Եվրամիության մասնագետները կօգնեն Հայաստանին` բարելավել մրցակցային դաշտը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը Եվրամիության Թվինինգ ծրագրի հետ համատեղ շարունակում է կազմակերպել միջոցառումներ՝ ուղղված Հայաստանում մրցակցային իրավիճակի բարելավմանն ու առկա խնդիրների լուծմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՏՄՊՊՀ-ից, հերթական միջոցառումները կանցկացվեն արտագնա՝ հուլիսի 24-ին Լոռու և հուլիսի 25-ին՝ Արագածոտնի մարզերում: Հայաստան ժամանած ԵՄ անդամ երկրների փորձագետների, ՀՀ ՏՄՊՊՀ անդամների և աշխատակիցների հետ համատեղ կազմակերպվող սեմինարն առնչվում է պետական օժանդակությանը վերաբերող հարցերին:
Միջոցառման ընթացքում պետական օժանդակության ոլորտում մասնագիտացած ԵՄ անդամ երկրների փորձագետներ` Նիկոլաուս Գրաֆ Վիցտումը և տիկին Մոնիկա Հոշրայթերը, կանդրադառնան պետական օժանդակության վերահսկման գործընթացում հանձնաժողովի, ինչպես նաև դրանում ներգրավված մարզպետարանների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և նախարարությունների դերին: Փորձագետները կներկայացնեն նաև ատնտեսական մրցակցության դաշտի խաթարման օրինակներ եւ նմ,ան խնդիրների լուծմանն ուղղված իրենց փորձը:
Նշենք, որ մարզային միջոցառումները կազմակերպվում են «Մրցակցային և պետական օժանդակության օրենսդրության կիրարկման հզորացումը Հայաստանում» Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում: Ծրագրի վերջնական նպատակը Հայաստանում մրցակցային միջավայրի բարելավումը և ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ի օրենսդրության կիրարկման կարողությունների ամրապնդումն է:
Ծրագիրը ֆինանսավորում է Եվրոպական միությունը: Ֆինանսավորման ընդհանուր գումարը կազմում է 1.1 մլն եվրո:

The EU experts to help Armenia to improve the competitive field
Yerevan, July 23, ARMENPRESS: The Armenian State Commission for Protection of the Economic Competition with the EU Twinning project continues to organize events aimed at improving the competitive situation and existing problems in Armenia. As “Armenpress” was informed by SPEC, the next events will be held on July 24 in Lori and on July 25 in Aragatsotn regions. The seminar, organized by the EU member states experts arrived in Armenia and the Armenian SPEC members and workers, is related to the public assistance questions.
During the event, specialized experts from EU member states, Nikolaus Graf Victum and Mrs. Monica Hoshrayter, will touch upon the role of the state support monitoring process, as well as the regional and local self-government bodies and ministries involved in it. The experts will also present examples of economic competitive field and their experience of solving such problems.
It should be noted that the regional events are organized within the “Competitive and state assistance law enforcement strengthening in Armenia” Twinning program. The ultimate goal of the program is the improvement of the competitive environment in Armenia and the strengthening of the Armenian SPEC enforcement capacities of the legislation.