Հայաստանի արդյունաբերական քաղաքականության մեջ արմատական փոփոխություն կկատարվի. Տիգրան Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում ձեւավորելու ենք մրցունակ տնտեսություն` պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության արդյունքում: Առեւտրի եւ զարգացման սեւծովյան բանկի կողմից կազմակերպված «Հայաստան. աճի եւ միջազգային փորձի հնարավորություններ» խորագրով բիզնես ֆորումի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նա հայտարարեց, որ առաջիկայում արմատական փոփոխություն է կատարվելու Հայաստանի արդյունաբերական քաղաքականության մեջ: «Մենք շահագրգռված ենք, որ Սեւծովյան բանկը ՀՀ կառավարության իրականացրած ծրագրերում ունենա իր ներդրումը: Հայաստանը բարձր է գնահատում ԱՍԶԲ-ի կողմից Հայաստանում իրականացրած մոտ 75 մլն դոլարի բազմաթիվ ծրագրերը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասաց կառավարության ղեկավարը: Սարգսյանը վստահեցրեց, որ ստեղծելու են նոր պայմաններ սկսնակ բիզնեսի համար, որն էլ Հայաստանի թիվ մեկ խնդիրն է:
Վարչապետը չբացառեց բիզնեսի զարգացման համար Հայաստանում առկա բազմաթիվ խոչընդոտները ու խոստացավ, որ դրանք վերացնելու նպատակով էական ուշադրություն են դարձնելու իրավապահ, դատական մարմինների կայացմանը, իսկ բյուրոկրատական քաշքշուկներից խուսափելու նպատակով միջոցառումներ կձեռնարկվեն:
Սեւծովյան բանկի նախագահ Անդրեյ Կոնդակովի խոսքով` համաշխարհային տնտեսության փոփոխական զարգացումների ֆոնին սեւծովյան երկրները կայուն աճ են ապահովել: «Հայաստանի տնտեսությունը դրա լավագույն օրինակն է»,- ասաց Կոնդակովը` տեղեկացնելով, որ մինչեւ 2014 թվականը Սեւծովյան բանկը Հայաստանին կտրամադրի մոտ 50 մլն եվրո ֆինանսական աջակցություն:
ԱԶՍԲ-ն միջազգային ֆինանսական հաստատություն է, որը հիմնադրել են Ալբանիան, Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բուլղարիան, Վրաստանը, Հունաստանը, Ռումինիան, Ռուսաստանը, Թուրքիան եւ Ուկրաինան: Բանկի կանոնադրական կապիտալը մոտ 3.3 մլրդ եվրո է:

Armenia to make radical changes in industrial policy. PM
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS: We must establish a competitive economy resulted by Government-private sector partnership. Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan came forth with the speech at the course of the business forum entitled “Armenia, opportunities for growth and international experience organized by the junctions of Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB).
The head of the executive body declared that radical change in industrial policy is ahead.” We are concerned that Black Sea bank make investment in Government implemented projects. Armenia high estimates the projects launched by Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB), worth 75 million US dollar” Sargsyan noted, Armenpress reports.
Armenian PM assured that they are creating new conditions for business start-ups, which is the number one problem in Armenia.Prime Minister did not deny the obstacles hindering to launch business in Armenia and promised to foster law enforcement and judicial bodies to avoid it.
In the words of BSTDB chairman Andrey Kondakov Black Sea states ensured sustainable growth against the background of international economic development. “Armenia is the best example of it” Kondakov concluded, informing Black Sea bank will provide 50 million euros to Armenia for the financial support by 2014.
Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) is an international financial institution founded by Albania, Armenia, Azerbaijan, Bulgaria, Georgia, Greece, Romania, Russia, Turkey and Ukraine. Bank authorized capital makes3.3 billion euros.