Կոստա Ռիկան, Վիետնամը եւ Կոլումբիան կազմել են աշխարհի ամենաերջանիկ երկրների եռյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ըստ Մեծ Բրիտանիայի “New Ecomomics Foundation” (NEF) հետազոտական ինստիտուտի վարկածի՝ Վիետնամը մտել Է աշխարհի ամենաերջանիկ երկրների եռյակը: NEF-ի ցանկը կազմվում Է մի քանի տարին մեկ անգամ «երջանկության ինդեքսի» (Happy Planet Index; HPI) գնահատման հիման վրա, որի որոշմանն այս տարի մասնակցել Է աշխարհի 151 պետություն, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
FPI-ի ինդեքսի հաշվարկման համար հաշվի են առնվում ոչ թե համախառն ներքին արդյունքը կամ բնակչության մեկ շնչի հաշվով միջին եկամուտը, այլ այնպիսի գործոններ եւ չափանիշներ, ինչպիսիք են կյանքից սուբյեկտիվ բավարարվածությունը, կյանքի ակնկալվող տեւողությունը եւ Էներգասպառման մակարդակը: Միասին վերցված այս բոլոր ցուցանիշներով՝ 2012 թվականին երջանիկ պետությունների եռյակը կազմել են Կոստա Ռիկան, Վիետնամը եւ Կոլումբիան:
«Երջանկության ինդեքսի» հետազոտության հեղինակների խոսքով՝ HPI-ն բացահայտում Է այնպիսի սկզբունքներ, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչպես կարելի Է հասնել ավելի երջանիկ եւ երկար կյանքի՝ ըստ որում ապրելով բնապահպանության իմաստով ըստ միջոցների: Մանրամասն ցանկ կազմելու նպատակը եղել Է ցույց տալ, որ բարեկեցության մակարդակը չպետք Է անպայմանորեն կապված լինի ռեսուրսների սպառման բարձր մակարդակի հետ, նշում են փորձագետները:
Առաջին անգամ HPI-ն “New Economics Foundation”-ի մասնագետները հաշվարկել են 2006 թվականին: Այն ժամանակ Վիետնամը մոլորակի ամենաերջանիկ երկրների ցուցակում զբաղեցրել Էր 12-րդ տեղը: Այս վարկանիշում Վիետնամը դարձել Է Հարավարեւելյան Ասիայի միակ պետությունը, որը մտել Է առաջին տասնյակը: Տարածաշրջանում նրա հարեւանները հետազոտության արդյունքներով զբաղեցնում են ավելի հեռավոր տեղեր. Ինդոնեզիան 14-րդ հորիզոնականը, Թաիլանդը՝ 20-րդ, Ֆիլիպինները՝ 25-րդ տեղը, իսկ արդյունաբերապես զարգացած Սինգապուրը՝ միայն 90-րդ հորիզոնականը:
«Երջանկության ինդեքսի» ցուցանիշն Էլ ավելի ցածր Է Միացյալ Նահանգներում եւ Ռուսաստանում: Աշխարհի ամենաերջանիկ երկրների նոր ցուցակում դրանք զբաղեցնում են համապատասխանաբար 105-րդ եւ 122-րդ հորիզոնականները:

Вьетнам вошел в тройку самых счастливых стран мира по версии британского исследовательского института
Вьетнам вошел в тройку самых счастливых стран мира по версии британского исследовательского института "New Economics Foundation" /NEF/. Список NEF составляется раз в несколько лет на основе оценки "индекса счастья" /Happy Planet Index; HPI/, в определении которой в нынешнем году приняли участие 151 государство мира,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Для расчета индекса HPI учитываются не валовой внутренний продукт или средний доход на душу населения, а такие факторы и критерии, как субъективная удовлетворенность жизнью, ожидаемая продолжительность жизни и уровень энергопотребления. По совокупности этих показателей тройку самых счастливых государств в 2012 году возглавили Коста-Рика, Вьетнам и Колумбия.
По словам авторов исследования "индекса счастья", HPI выявляет принципы, показывающие, как можно достичь более счастливой и долгой жизни, при этом живя по средствам в смысле экологии. Целью составления подобного списка было показать, что уровень благосостояния не обязательно должен быть привязан к высокому уровню потребления ресурсов, отмечают эксперты.
Впервые HPI был рассчитан специалистами "New Economics Foundation" в 2006 году. Тогда Вьетнам занял в списке самых счастливых стран планеты 12 место. В нынешнем рейтинге Вьетнама стал единственным государством Юго-Восточной Азии, попавшим в первую десятку. Его соседи по региону занимают по результатам исследования более отдаленные места: Индонезия - 14-ю строчку, Таиланд - на 20-й, Филиппины - на 25-м месте, а индустриально развитый Сингапур - лишь на 90-й позиции.
Еще ниже оказался показатель "индекса счастья" в Соединенных Штатах и в России. В новом списке самых счастливых стран мира они занимают 105-ю и 122-ю строчки соответственно.