Եգիպտոսում նախագահ են ընտրում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը հունիսի 16-ին մեկնարկել է Եգիպտոսում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Interfax.ru-ն, առավոտյան բացվել են բոլոր ընտրական տեղամասերը: Եգիպտոսի 27 մարզերում գործում են ավելի քան 13 հազար տեղամասեր, որտեղ կարող են քվեարկել Եգիպտոսի 50 միլիոն քաղաքացիներ: Նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը կավարտվի հունիսի 17-ին, եւ քվեարկության վերջնական արդյունքները կամփոփվեն հունիսի 21-ին:
Երկրորդ փուլի ընտրություններում քաղաքացիների անվտանգությունը կապահովեն Եգիպտոսի շուրջ 400 հազար ոստիկաններ եւ զինվորականներ:
Ընտրությունների առաջին փուլը Եգիպտոսում կայացել է մայիսի 23-24-ը: Առաջին փուլին մասնակցել են 12 թեկնածուներ: Նրանցից ոչ մեկին չհաջողվեց հավաքել հաղթանակի համար անհրաժեշտ ձայների 50 տոկոսը, որի համար հայտարարվեց երկրորդ փուլի մասին:

В Египте началось решающее голосование за президента
В Египте в субботу стартовал второй тур выборов президента страны. Как сообщаетсяАрменпресссо ссылкой наИнтерфакс, в стране открылись избирательные участки. Всего в 27 провинциях
Египта работают более 13 тысяч участков, а в голосовании могут принять участие около 50 млн египтян.
Второй тур президентских выборов завершится 17 июня, а окончательные итоги голосования, как ожидается, будут объявлены 21 июня.
Безопасность в ходе второго тура голосования будут обеспечивать около 400 тысяч египетских полицейских и военных.
Первый тур голосования в Египте состоялся 23-24 мая. В нем приняли участие 12 кандидатов. Никому из них не удалось набрать необходимых для победы 50% голосов, в результате чего был назначен второй тур.