Ֆրանսիայի իշխանությունները կդադարեն գործածել «մադմուազել» բառը
ՓԱՐԻԶ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի կառավարությունը ֆեմինիստուհիների ճնշման ներքո որոշում Է կայացրել պաշտոնական փաստաթղթերում հրաժարվելու «մադմուազել» բառի գործածությունից, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Ֆրանս Պրես գործակալությունը:
«Մադմուազելն» ավանդական դիմալաձեւն Է չամուսնացած կնոջը՝ անգլերեն «միս»-ի կամ գերմաներեն «ֆրոյլյայն»-ի օրինակով: Սակայն ֆեմինիստուհիները պնդում են, որ նման դիմելաձեւը վիրավորական Է եւ խտրական, քանի որ տղամարդկանց, անկախ նրանց տարիքից կամ ընտանեկան դրությունից, դիմում են սոսկ «մսյո» ձեւով:
Կառավարության շրջաբերականին համապատասխան՝ նախարարներին եւ պրեֆեկտներին հանձնարարվում Է ըստ հնարավորին վարչական որոշումներից, ծառայացուցակներից եւ հարցաթերթերից հանել «մադմուազել» բառը. դրան փոխարինելու կգա ավելի համապիտանի «մադամ» բառը:

Французские власти перестанут использовать слово "мадмуазель"
Правительство Франции под влиянием феминисток приняло решение отказаться от использования слова "мадмуазель" в официальных документах,сообщает Арменпресс со ссылкой наРИА Новости.
"Мадмуазель" - традиционное обращение к незамужней женщине, аналогичное английскому "мисс" или немецкому "фройляйн". Однако феминистки настаивают на том, что подобное обращение является оскорбительным и дискриминационным, поскольку к мужчинам, вне зависимости от их возраста или семейного положения, обращаются только "мсье".
В соответствии с циркуляром правительства, министрам и префектам рекомендуется по возможности удалить слово "мадмуазель" из административных постановлений, формуляров и анкет - на смену ему придет более универсальное "мадам".