Պատասխանատուները շինարարությունն են դադարեցրել, Բայանդուրն էլ` հացադուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շինարարությունը Մաշտոցի պուրակում ժամանակավորապես դադարեցվել է: Բայանդուր Պողոսյանը, ով դեռ երեկ ութօրյա հացադուլ էր հայտարարել, դադարեցրել է հացադուլը:
Պուրակում հավաքված ցուցարարների շարքում նաեւ մտավորականներ են: Ակտիվիստներն այսօր կազմակերպել էին համերգ, պուրակում տեղադրել «Քաղաքացիական ամբիոն», որտեղ յուրաքանչյուրը կարող էր արտահայտել իր միտքը:
Արդեն մեկ շաբաթից ավելի է, ինչ բնապահպան-ակտիվիստները ըմբոստանում են Աբովյան փողոցից տեղահանված կրպակները Մաշտոցի պուրակում տեղադրելուն:
Փետրվարի 21-ին Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ` հանրությանն ուղղված նամակում նշել էր, որքաղաքաշինական փաստաթղթերին համապատասխան՝ ներկայում «Կենտրոն-Կանաչապատում» ընկերության կողմից Մաշտոցի այգում տեղադրվում են տաղավարներ՝ Աբովյան փողոցի ապամոնտաժված հիմնական շինությունների սեփականատերերին որպես փոխհատուցում տրամադրելու համար: Ընդ որում, դրանք տրամադրվելու են ժամանակավոր՝ մինչև «Հին Երեւան» ծրագրի իրականացման ավարտի ժամկետով:
«Չնայած հնչած բացասական եւ ժխտողական գնահատականներին, այդուհանդերձ ես ուրախ եմ, որ մեր համաքաղաքացիները այդքան նախանձախնդիր են մեր սիրելի Երեւանի հիմնախնդիրներով ու ապագայով: Ու չնայած նրան, որ այս դեպքում ամեն ինչ օրինական է եւ փաստաթղթերով հիմնավորված, այդուհանդերձ համարում եմ, որ ցանկացած կարեւոր որոշում որքան էլ այն հիմանվորված լինի, կարիք ունի հավելյալ լեգիտիմության, ինչին հասնելու լավագույն միջոցը հանրության ներգրավվածությունն ու իրազեկվածությունն է»,-նշված էր քաղաքապետի նամակում:

Строители приостановили строительство, а Баяндур – голодовку
Строительство в сквере Мaштоца временно прекращено. Баяндур Погосян, который еще вчера объявил восьмидневную голодовку, сегодня прекратил его.
В рядах участников акции находятся также представители интеллигенции. Активисты сегодня организовали концерт, в сквере снарядили «Гражданскую кафедру», где каждый мог высказать свое мнение.
Уже больше недели экологи-активисты противятся размещению демонтажориванных на улице Абовяна торговых ларьков в сквере Маштоца.
21 февраля мэр Еревана Тарон Маргарян в письме, адресованном обществу, отметил, что строительство делается в рамках закона и градостроительных норм. «Владельцам недавно демонтированных по инициативе мэрии капитальных построек, расположенных на тротуарах и зеленых зонах улицы Абовян, в качестве компенсации были предложены другие территории, в том числе неблагоустроенный участок рядом с парком на проспекте Маштоца», - отметил мэр и добавил, что участки переданы временно - до завершения реализации проекта «Старый Ереван».
«Тем не менее, несмотря на отрицательные оценки, я рад, что наших граждан волнует будущее Еревана. Несмотря на то, что в данном случае все делается в рамках закона и градостроительных норм, все же любое важное решение нуждается в дополнительной легитимности, лучшим путем к чему является вовлеченность и информированность общественности», - отмечалось в послании мэра.