ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանն ընդունել է ԼՂՀ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հռչակման 20-ամյակին նվիրված փետրվարի 17-ին «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության 20-ամյակը. իրողություններ եւ հեռանկարներ» թեմայով գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով Ստեփանակերտ է ժամանել Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությունը` ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ: Ընդունելով գործընկերներին` ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ մի շարք հարցեր, որոնք այսօր միջազգային կառույցների ուշադրության կենտրոնում են, պետք է քննարկվեն համատեղ:
Փոխադարձ կերպով կարեւորելով հանդիպումը` Շարմազանովը նշել է, որ Արցախի հարցը ողջ հայության կարեւորագույն խնդիրներից է, եւ ամեն ինչ անելու են, որպեսզի ներդրած բոլոր ջանքերն արդյունավետ լինեն: «Կարեւոր է նաեւ, որ կոնֆերանսին մասնակցում են ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը, որովհետեւ անկախ կուսակցական պատկանելությունից` Հայաստանում եւ մասնավորապես ՀՀ խորհրդարանում բոլորը միակամ են պայքարելու Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ»,- նշել է նա:
Ստեփանակերտում կայանալիք «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության 20-ամյակը. իրողություններ եւ հեռանկարներ» թեմայով գիտաժողովը կազմակերպում է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը, Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան:

STEPANAKERT, FEBRUARY 17, ARMENPRESS: Armenian delegation led by the Deputy Chairman of the National Assembly Eduard Sharmazanov arrived in Stepanakert February 17 to attend a conference dedicated to 20th anniversary of declaration of independence of Nagorno Karabakh. Receiving the guests, Chairman of the NKR's National Assembly Ashot Ghulyan said a number of issues which are under the limelight of international structures today, should be discussed jointly.
Attaching significance to the meeting, Sharmazanov said the Artsakh issue is one of the most important issues of all Armenians and everything will be done for the efficiency of the exerted efforts. "Participation of Armenian parliamentary delegation in the conference is very important. Irrespective of party belonging in Armenia and in the parliament in particular, everyone is united in the fight for international recognition of the Artsakh Republic," he said.
The conference entitled "20th Anniversary of Independence of the Republic of Nagorno Karabakh: Realities and Perspectives" is organized by the Armenia's Constitutional Law Center, Armenian Association of Political Science.