Սլովակիայի Ազգային խորհրդի առաջին նախագահը ԼՂ-ն բացառիկ ժողովրդավարական երկիր է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սլովակիայի Ազգային խորհրդի անդամները, գործարարներ և մտավորականության ներկայացուցիչներ անցած մի քանի օրերի ընթացքում այցելել են Լեռնային Ղարաբաղ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 14-ին կայացած ասուլիսի ընթացքում Սլովակիայի Ազգային խորհրդի առաջին նախագահ Ֆրանտիշեկ Միկլոշկոն նշեց, որ վերջին տարիներին Լեռնային Ղարաբաղը նշանակալի առաջընթաց է արձանագրել ժողորդավարության ոլորտում:
«Երկու տարի առաջ ես Լեռնային Ղարաբաղում էի` որպես ընտրությունների դիտորդ, ինչից հետո հայտարարել եմ, որ ընտրությունները բացարձակ ազատ և արդար էին»,- նշեց Միկլոշկոն:
Նրա խոսքով՝ 20 տարի է, որ այդ պետությունը ճանաչված չէ, սակայն մեկ անգամ այնտեղ լինելով հասկանում ես, որ այն երբեք չի համաձայնվի ոչ անկախ լինելու հետ: «Լեռնային Ղարաբաղը իրեն պահում է որպես ցանկացած անկախ երկիր: Միջազգային կազմակերպությունները պարտավոր են օգնել Ղարաբաղի նման բացառիկ ժողովրդավարական երկրի»,- շեշտեց Միկլոշկոն:
Սլովակիայի Ազգային խորհրդի առաջին նախագահը բարձր է գնահատում նաև այն, որ Լեռնային Ղարաբաղը հարազատ է մնում իր քրիստոնեական հիմքերին և պատրաստ է մինչև վերջ պայքարել: «Զարմանալի է, որ քրիստոնեական Եվրոպան մոռացել է իր հիմքերը: Լեռնային Ղարաբաղում գրվում են նոր Եվրոպայի օրենքները»,- նշեց Միկլոշկոն:

First President of the National Council of Slovakia describes Karabakh as exclusive democratic country
YEREVAN, FEBRUARY 14, ARMENPRESS: Members of the National Council of Slovak Republic, businessmen and intellectuals visited Nagorno Karabakh during these days. At a news conference February 14, First President of the National Council of Slovak Republic František Mikloško said during the recent years Nagorno Karabakh has registered noticeable progress in the area of democracy.
"Two years ago I was in Nagorno Karabakh as an observer at the elections, after it I stated that the elections were absolutely free and fair," Mikloško said.
According to him, the state has been recognized for already 20 years but visiting it once you understand that it will never agree to be non-independent. "Nagorno Karabakh behaves itself just like other independent states. International organizations should assist Karabakh as it is exclusive democratic country," Mikloško stressed.
He also praised Karabakh's commitment to its Christian roots and its readiness to fight for them till the end. "It is strange that the Christian Europe has forgotten its roots. Laws of new Europe are being written in Nagorno Karabakh," Mikloško said.