Դատական բարեփոխումները կհանգեցնեն հանրային վստահության բարձրացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2012-2016 թվականներին դատաիրավական համակարգում իրականացվելիք բարեփոխումների հիմնական նպատակը դատական իշխանության նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացումն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հունվարի 20-ին Ազգային ժողովում կազմակերպված լսումների ընթացքում հայտարարեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
«Ցանկացած պետության գլխավոր հենասյունները երկուսն են` ազգային անվտանգության ու դատաիրավական համակարգերը և դրանց վիճակից է առաջին հերթին կախված պետության բարեկեցությունը»,- ավելացրեց նախարարը:
Անկախ այն բոլոր ձեռքբերումներից, որ դատաիրավական համակարգում ունենք, նախարարը նշեց, որ բարեփոխումների անհրաժեշտություն դեռ մնացել է: Հենց այդ պատճառով էլ Ազգային Ժողովին ներկայացված ծրագիրը ներառում է մի շարք մեխանիզմներ ու խնդիրների լուծումներ, որոնք նաև հիմնված են միջազգային փորձի վրա:
Թովմասյանի խոսքով՝ թերևս առաջին անգամ բարեփոխումների մեջ կներառվեն այն ոլորտները, որոնք ուղղակիորեն առնչվում են հանրության շահերի սպասարկմանը` քրեակատարողական համակարգը, նոտարիատը և հանրությանը մատուցվող ծառայությունների ոլորտները, որոնք նախկինում կարծես դուրս էին մնացել բարեփոխումների տրամաբանությունից:
Առաջնային նպատակներից են նաև քրեական արդարադատության և քրեական պատիժների արդյունավետության բարձրացումը, ինչպես նաև անկախ և հաշվետու դատական համակարգի ապահովումը:

Основная цель реформ в судебно-правовой системе РА – повышение доверия общественности к судебной власти
Основная цель реформ, предусматриваемых в 2012-2016 г. в судебно-правовой системе РА – повышение доверия общественности к судебной власти.
Как сообщает Арменпресс, об этом 20 января на парламентских слушаниях в Нацинальном Собрании РА заявил министр юстиции ГрайрТовмасян.
«Главная опора любого государство – это системы национальной безопасности и судебно-правовая, именно от них зависит процветание страны», - добавил министр.
По его словам, несмотря на все достижения нашей судебно-правовой системы, необходимость в реформах пока остается. Именно поэтому в НС представлена программа, которая включает ряд механизмов и решений вопросов на основе, в том числе, и международного опыта.
Министр также сообщил, что впервые реформы коснутся и тех сфер, которые непосредственно связаны с обслуживанием интересов населания – это пенитенциарная система, нотариат и те сферы, которые до этого оставались вне поля зрения.
В числе приоритетных целей также повышение эффективности уголовного правосудия и уголовных наказаний, а также обеспечение независимой и подотчетной судебной системы.