ԱՊՊԱ պայմանագրերի կնքումը պարտադիր է նաեւ հաջորդ տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոնարձագանքել է շրջանառվող լուրերին այն մասին, որ2012 թվականի համար ԱՊՊԱ պայմանագրերի կնքումն այլևս պարտադիր չէ, և ավտոսեփականատերերը ինքնուրույն են որոշում ձեռքբերել ԱՊՊԱ պայմանագրեր: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին բյուրոյի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, այդ տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը, իսկ նման տեղեկատվություն տարածողները նպատակ ունեն ապակողմնորոշել հասարակությանը: Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոնհիշեցնում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված ավտոմեքենաների համար ԱՊՊԱ պայմանագրի առկայությունը պարտադիր է: ԱՊՊԱ պայմանագիր չունենալու համար սահմանված է տուգանք` յուրաքանչյուր տասն օրը մեկ 5000 և տարեկան առավելագույն 50 հազար ՀՀ դրամ` անկախ այն հանգամանքից, թե ավտոմեքենան փաստացի օգտագործվում է, թե ոչ: Առանց ԱՊՊԱ պայմանագրի ավտոմեքենան վարելու համար սահմանված տուգանքը 50 հազար դրամ է, իսկ մեքենայի վրա ժամկետանց կտրոն փակցված լինելու դեպքում սահմանված տուգանքը 150 հազար դրամ է:
Ըստ այդմ` բյուրոն հորդորում է բոլոր ավտոսեփականատերերին ձեռք բերել ԱՊՊԱ պայմանագրեր:
Հիշեցնենք, որ`Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոն հիմնադրվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից և իր փաստացի գործունեությունը սկսել է 2010 թվականի սեպտեմբերի 1-ից: Բյուրոյին ներկայումս անդամակցում են թվով ութ ապահովագրական ընկերություններ:

Заключение страховых договоров для автовладельцев по-прежнему обязательно
Бюро автострахователей Армении предупреждает, что распространяемые слухи о том, что в 2012 г. заключение договоров об автостраховании уже необязательно, не соответствуют действительности.
Как сообщили Арменпресс в службе Бюро по связям с общественностью, распространители этой информации вводят общественность в заблуждение. Бюро напоминает, что наличие этих договоров для автомашин, стоящих на учете в РА, обязательно, в случае их отсутствии установлен штраф – по 5000 драмов за каждые 10 дней и максимум 50 тыс.драмов в год, независимо от того, используется ли, фактически, эта машина, или нет. За вождение машины при отсутствии указанного договора полагается штраф в 50 тыс.драмов, а в случае наличия просроченного талона на машине – 150 тыс.драмов.
Так что, Бюро призывает всех оформить договоры об автостраховании.
Напомним, что Бюро автострахователей Армении было создано Центральным банком РА и, фактически, начало свою деятельность с 1 сентября 2010 г. Членами Бюро в настоящее время являются 8 страховых компаний.