Դրամական մրցանակներ են շնորհվել աշխարհի և Եվրոպայի առաջնություններում բարձր ցուցանիշների հասած մարզիկներին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի որոշմամբ 2011 թվականին աշխարհի և Եվրոպայի առաջնություններում առավել բարձր ցուցանիշների հասած հանրապետության 106 մարզիկներին, նրանց մարզիչներին (անձնական մարզիչներ, հավաքականի ավագ մարզիչներ, երկրորդ մարզիչներ), բժիշկներին ու մարզական կազմակերպություններին շնորհվել են դրամական մրցանակներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, պարգևատրվող մարզիների թվում են' ծանրամարտիկ Եվրոպայի առաջնության երկրորդ մրցանակակիր Արայիկ Միրզոյանը, կանանց ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր Հռիփսիմե Խուրշուդյանը, հունա-հռոմեական ոճի ըմբշամարտիկներ' աշխարհի չեմպիոն Ռոման Ամոյանը, աշխարհի առաջնության երրորդ մրցանակակիր' Արսեն Ջուլֆալակյանը, Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Յուրի Պատրիկեեւը, աշխարհի երիտասարդական առաջնության չեմպիոններ' Նարեկ Խաչատրյանը և Ռաֆիկ Մանուկյանը, սպորտային մարմնամարզության Եվրոպայի մեծահասակների առաջնության երրորդ մրցանակակիր Հարություն Մերդինյանը:
Դրամական մրցանակների արժանացածների թվում են նաև' շախմատի աշխարհի թիմային առաջնության չեմպիոնի կոչումը նվաճած Հայաստանի հավաքականի անդամները' Լևոն Արոնյանը, Սերգեյ Մովսիսյանը, Վլադիմիր Հակոբյանը, Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Գաբրիել Սարգսյանը, շախմատի աշխարհի մինչև 18 տարեկանների չեմպիոն Սամվել Տեր-Սահակյանը և այլ մարզաձևեր ներկայացնող մարզիկներ, ովքեր այս տարի Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում բարձր են պահել Հայաստանի մարզական պատիվը:

Достигшим высоких результатов на чемпионатах мира и Европы спортсменам присуждены денежные премии
Решением премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна достигшим в 2011 году на первенствах мира и Европы наиболее высоких показателей 106 спортсменам, их тренерам (персональные тренеры, старшие тренеры сборной, вторые тренеры), врачам и спортивным организациям присуждены денежные премии.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства РА, в числе награжденных спортсменов – тяжелоатлет, второй призер первенства Европы Араик Мирзоян, обладательница серебряной награды женского первенства Европы по тяжелой атлетике Рипсиме Хуршудян, борцы греко-римского стиля: чемпион мира Роман Амоян, третий призер первенства мира Арсен Джулфалакян, бронзовый призер первенства Европы Юрий Патрикеев, чемпионы молодежного первенства мира Нарек Хачатрян и Рафик Манукян, третий призер первенства Европы по спортивной гимнастике среди взрослых Арутюн Мердинян.
Денежных премий также удостоились члены сборной Армении, завоевавшей звание чемпиона на командном первенстве мира по шахматам: Левон Аронян, Сергей Мовсисян, Владимир Акопян, Роберт Ованнисян, Габриел Саргсян, чемпион мира по шахматам в возрасте до 18 лет Самвел Тер-Саакян, а также представляющие другие виды спорта спортсмены, которые в этом году на первенствах мира и Европы высоко держали спортивную честь Армении.