2015-ին Հայաստանում արտահանման ծավալները կկրկնապատկվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արդյունաբերական զարգացման ռազմավարությամբ ծրագրվում է 2015 թվականին արտահանման ծավալները ներկայի 1,7 մլրդ դոլարի փոխարեն հասցնել 3,5 մլրդի, իսկ 2020-ին՝ 5-6 մլրդ դոլարի: Այս մասին դոկտեմբերի 2-ին հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ ԱԺ Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: Արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական զարգացման ռազմավարությունը հանրությանը կներկայացվի Հանրապետական կուսակցության տնտեսական սեմինարում
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի խոսքով՝ ռազմավարությունը մշակվել է Կառավարության, Համաշախարհային բանկի, միջազգային կազմակերպությունների, փորձագետների եւ մասնավոր հատվածի համագործակցությամբ: Արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական ռազմավարության մեջ ներառված են արդյունաբերության 11 ճյուղեր' կոնյակագործություն, ադամանդագործություն, ոսկերչություն, ժամագործություն, տեքստիլ արդյունաբերություն, դեղագործություն եւ բիոտեխնոլոգիաներ, պահածոների արտադրություն, գինեգործություն, շշալցված հանքային ջրերի, հյութերի արտադրություն եւ ճշգրիտ ճարտարագիտություն:
Սեմինարում դեռեւս մանրամասն կներկայացվի երեք ճյուղերի' կոնյակագործության, դեղագործության եւ ճշգրիտ սարքաշինության ոլորտներում զարգացման ծրագրերը, որոնք մշակվել են մասնավոր հատվածի հետ միասին: «Այս ոլորտներում առկա ռազմավարական ծրագրերը ենթադրում են արտահանման ծավալների կտրուկ ավելացում: Մյուս ճյուղերում առաջիկայում եւս կքննարկվեն զարգացման եւ արտահանման հստակ ծրագրերը»,- ասաց նախարարը: Նա նշեց, որ ներկայում երկրի արտահանման ծավալները բավարար մակարդակի վրա չեն, եւ ռազմավարության նպատակն է կտրուկ ավելացնել այդ ծավալները: «Ակնկալվում է, որ ռազմավարությունը երկարաժամկետ հեռանկարում կբերի տնտեսության եւ արտահանման կառուցվածքի դիվերսիֆիկացիայի: Ռազմավարությամբ առաջնայնություն կտրվի մասնավոր հատված-պետություն համագործակցությանը»,- նշեց Տիգրան Դավթյանը:
Էկոնոմիկայի նախարարն ավելացրեց նաեւ, որ ռազմավարությունը կհանդիսանա Հանրապետական կուսակցության նախընտրական տնտեսական ծրագրի կարեւոր բաղկացուցիչներից մեկը:

Export volumes will reach 3.5 billion USD in 2015
With the strategy of development of Armenia's industry the current 1,7 billion USD volume of export is expected to reach 3.5 billion in 2015 and 5-6 billion USD in 2020, chairman of the NA's Finance-Crediting and Budget Affairs Standing Committee Gagik Minasyan told a news conference today. The strategy directed toward the industrial development of export will be presented at the economic seminar of the Republican Party of Armenia.
Minister of Economy Tigran Davtyan said the strategy has been worked out in collaboration with the World Bank, international organizations, experts and private sector.
The industrial strategy of export includes eleven branches– cognac-making, diamond processing, jewelry, textile industry, pharmaceutics and biotechnologies, production of canned food, wine-making, etc.
The seminar will also present development programs for cognac-making, pharmaceutics and in exact device making spheres worked out with private sector. "The strategic programs in these spheres suppose sharp increase of export volumes and clear export programs," the minister said.
"It is expected that in long-tem prospect the strategy will bring diversification of economy and export structure. It will highlight private sector-state cooperation," Tigran Davtyan noted.
The minister said the strategy will be one of the important components of the pre-electoral economic program of the Republican Party.