Մինչեւ տարեվերջ նախատեսվում է Ահմադինեժադի այցը Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս այցելությունը լավ հնարավորություն է շարունակել մեր երկխոսությունը, անդրադառնալ երկկողմ օրակարգի եւ տարածաշրջանային ու միջազգային հարցերին: Երեւանում ողջունելով Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Սալեհիին` երեքշաբթի կայացած ասուլիսի ընթացքում այս մասին նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` հավելելով, որ իրանցի գործընկերոջ հետ այս տարվա ընթացքում արդեն ունեցել է մի քանի հանդիպումներ:
«Քննարկեցինք երկկողմ տնտեսական հարաբերությունները, որոնք դինամիկ կերպով զարգանում են: Կան նախագծեր, որոնք իրականացվում են, կան նաեւ հեռանկարային նախագծեր, հատկապես` տրանսպորտի եւ էներգետիկայի ոլորտում»,- ասաց Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով` քննարկվել է երկու երկրների նախագահների միջեւ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը: «Լավ հանդիպումներ են կայանում նաեւ միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում, մենք անդրադարձանք նաեւ դրա վերջին նիստի արդյունքներին, եւ այն պայմանավորվածություններին, որոնք իրենց նպաստն են բերում, որ բոլոր ծրագրերը կյանքի կոչվեն»,- շեշտեց ԱԳ նախարարը:
Քննարկվել են նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր տարածաշրջանային եւ միջազգային հարցեր:
«Գլխավոր հարցերից մեկն էլ այն է, որ մինչեւ տարեվերջ նախապատրաստում ենք ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի այցը Հայաստան»,- ընդգծեց Էդվարդ Նալբանդյանը:

President of Iran to arrive in Armenia by the end of the year
This visit is a good opportunity to continue our dialogue, refer to the issues of bilateral agenda and a number of regional and international issues, Foreign Minister Edward Nalbandian said, welcoming his Iranian counterpart in Armenia and adding that during this year he had a number of meetings with Ali Akbar Salehi.
"We have discussed bilateral economic relations, which are dynamically developing. There are projects which are being implemented particularly in the spheres of transport and energy," Nalbandian said.
He said they also discussed the process of implementation of arrangements achieved between the presidents of the two countries. "Good meetings are taking place within the framework of inter-governmental committee, we have also touched upon the results of the latest sitting and the arrangements that contribute to the implementation of all the programs," the minister stressed.
Different regional and international issues of reciprocal interest have also been discussed.
"One of the important discussed issues was the visit of the President of Iran Mahmud Ahmadinejad to Armenia by the end of the year," Edward Nalbandian said.