Լյուքսեմբուրգում ստորագրվեց «ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ ազատ տեղաշարժի մասին համատեղ հռչակագիրը»
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լյուքսեմբուրգում այսօր Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրվեց «Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ազատ տեղաշարժի մասին համատեղ հռչակագիրը»: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Եվրոպական հանձնաժողովի մամլո ծառայությունից, ԵՄ-ի կողմից հռչակագիրը ստորագրել են ներքին գործերի ԵՄ հանձնակատար Սեսիլիա Մալստրյոմը, Լեհաստանի ներքին գործերի եւ վարչարարության նախարար Եժի Միլլերը, իսկ Հայաստանի կողմից` արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Հռչակագրի ստորագրմանը ներկա են եղել ԵՄ անդամ 10 պետությունների ներկայացուցիչներ: Ստորագրված հռչակագիրը նախատեսում է միգրացիայի կարգավորման ոլորտում մի շարք նախաձեռնությունների իրականացում:
«Հայաստանի հետ նման համագործակցության մեկնարկը շատ կարեւոր քայլ է ՀՀ եւ ԵՄ քաղաքացիներին միմյանց մոտեցնելու ուղղությամբ: Տեղաշարժի ոլորտում գործընկերությունը, Վիզային ռեժիմի եւ ռեադմիսսիայի մասին համաձայնագրերի նման գործիքներ ունենալով, խիստ կարեւոր դեր կխաղա ՀՀ եւ ԵՄ քաղաքացիների միջեւ անվտանգ միջավայրում տեղաշարժի ապահովման համար»,- ընդգծել է Սեսիլիա Մալստրյոմը:
«Տեղաշարժի ոլորտում գործընկերությունը ցույց է տալիս ԵՄ-ի պատրաստակամությունը` Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների հետ սերտացնելու ինտեգրացիոն գործընթացները` ընդլայնելով մարդկային շփումները, ինչը խիստ կարեւոր է Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ փոխադարձ շահավետ սոցիալական եւ տնտեսական համագործակցության զարգացման համար»,- հռչակագրի ստորագրման կապակցությամբ հայտարերել է ԵՄ ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն:
Նշենք, որ նման համաձայնագրեր ԵՄ-ն ստորագրել է Մոլդովայի եւ Կաբո Վերդեյի հետ 2008թ-ին, Վրաստանի հետ` 2009թ-ին:

Today Cecilia Malmström, Commissioner for Home Affairs, Jerzy Miller, Poland's Minister of the Interior and Administration, and Edward Nalbandian, Armenia's Minister of Foreign Affairs, officially launched a new Mobility Partnership, EC press office reported. Together with ten Member States (Belgium, Bulgaria, the Czech Republic, France, Germany, Italy, the Netherlands, Poland, Romania and Sweden) they signed a Joint Declaration on carrying out a series of initiatives in the field of migration. These will strengthen relations between Armenia and the EU by promoting mobility and cooperation on migration issues.
"The launch of this Partnership with Armenia is a very important step towards bringing European and Armenian citizens closer. The Mobility Partnership, together with other instruments such as future Visa Facilitation and Readmission agreements, will be key in increasing the mobility of European and Armenian citizens in a well-managed and secure environment", said Commissioner for Home Affairs Cecilia Malmström.
"This Mobility Partnership is a clear sign of the readiness of the European Union and the countries of the Eastern Partnership to move towards a closer integration. Fostering mobility and people-to-people contacts is fundamental for the promotion of social and economic development and mutual understanding between the people in Armenia and in the EU ", stated Stefan Füle, Commissioner for Enlargement and the European Neighbourhood Policy.
With this Mobility Partnership, the EU and Armenia will step up their dialogue and cooperation in key areas. Practical initiatives will be launched to enhance Armenia's ability to manage migration and inform, integrate and protect migrants and returnees.
The partnership will also support Armenia's efforts to improve the way it deals with issues relating to asylum and the protection of refugees, and to the prevention and reduction of irregular migration and human trafficking. Ten EU Member States as well as the European Training Foundation (ETF) are involved in this partnership, which remains open to other Member States wishing to take part.