Վերջին երկու ամսում Հակակոռուպցիոն դատարանը ստացել է խուզարկության շուրջ 400 միջնորդություն
Հակակոռուպցիոն դատարանը վերջին երկու ամսվա ընթացքում Հակակոռուպցիոն կոմիտեից ստացել է խուզարկության շուրջ 400 և խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ ավելի քան 160 միջնորդություն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել են Դատական դեպարտամենտի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից՝ ի պատասխան լրատվամիջոցների հարցումների։
«Հակակոռուպցիոն դատարանը վերջին երկու ամսում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից ստացել է խուզարկության մոտ 400 միջնորդություն, ինչպես նաև՝ խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ 160-ից ավել միջնորդություն»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Դատական դեպարտամենտից նաև անդրադարձել են մամուլում տարածված այն տեղեկություններին, թե դատարանը մերժում է խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունների մեծ մասը։
«Խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունների մոտ 10 տոկոսն է մերժվել, ինչը նշանակում է, որ մամուլում տարածվող տեղեկատվությունը՝ խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունների մեծ մասը դատարանի կողմից մերժելու մասին, իրականությանը չի համապատասխանում»,- հայտնել են Դատական դեպարտամենտից։
Նշվում է, որ ներկայացված միջնորդությունները վերաբերել են ենթադրյալ կաշառք տալու և ստանալու, ինչպես նաև ընտրությունների ընթացքում բարեգործության արգելքը խախտելու դեպքերին։
Դատական դեպարտամենտից տեղեկացրել են նաև, որ ներկայումս դատարանում կան միջնորդություններ, որոնք դեռևս քննարկման փուլում են։

Антикоррупционный суд за последние два месяца получил от Антикоррупционного комитета около 400 ходатайств о проведении обыска и более 160 ходатайств о применении меры пресечения.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в пресс-службе Судебного департамента в ответ на запросы СМИ.
«За последние два месяца Антикоррупционный суд получил от Антикоррупционного комитета около 400 ходатайств о проведении обыска, а также более 160 ходатайств о применении меры пресечения», — говорится в сообщении.
В Судебном департаменте также прокомментировали распространенные в прессе сведения о том, будто суд отклоняет большинство ходатайств о применении меры пресечения.
«Было отклонено около 10% ходатайств о применении меры пресечения, что означает, что распространяемая в прессе информация о том, будто большинство ходатайств о применении меры пресечения отклоняются судом, не соответствует действительности», — заявили в Судебном департаменте.
Отмечается, что представленные ходатайства касались случаев предполагаемой дачи и получения взятки, а также нарушения запрета на благотворительность в ходе выборов.
В Судебном департаменте также сообщили, что в настоящее время в суде есть ходатайства, которые все еще находятся на стадии рассмотрения.