Դոնալդ Թրամփը հութիների հետ պայքարում ապավինում է Եգիպտոսի նախագահի աջակցությանը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Եգիպտոսի ղեկավար Աբդել Ֆաթահ աս-Սիսիի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում նշել է, որ հութիների դեմ պայքարում ակնկալում է այդ երկրի աջակցությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է The Wall Street Journal-ը։
Քաջատեղյակ աղբյուրը լրատվամիջոցին փոխանցել է, որ հութիների դեմ պայքարում ԱՄՆ Եգիպտոսից ակնկալում է ռազմական աջակցություն, հետախուզական տվյալների փոխանակում և ֆինանսավորում: Նշվում է, որ այս ամիս տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում Թրամփն արծարծել է նաև Սուեզի ջրանցքով ամերիկյան նավերի անխոչընդոտ անցման թեման:
Եգիպտոսի նախագահը հայտարարել է, որ հութիներին զսպելու լավագույն միջոցը կարող է լինել Գազայի հատվածում կրակի դադարեցումը:
WSJ-ն հիշեցնում է, որ Սուեզի ջրանցքով ամերիկյան նավերի՝ առանց մաքսային վճարների անցումից բացի Դոնալդ Թրամփը Եգիպտոսից պահանջում է նաև ընդունել պաղեստինյան անկլավից փախստականներին, ինչն, ըստ Աբդել Ֆաթահ աս-Սիսիի, սպառնում է եգիպտական պետության ազգային անվտանգությանը: Արտասահմանյան աջակցությունը կրճատելու Սպիտակ տան քայլերն էլ սպառնում են Եգիպտոսի ֆինանսական բարեկեցությանը։
ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունն ապրիլի 28-ին հայտարարել էր, որ ավելի քան 800 հարված է հասցրել հութիներին, որոնց հարձակումները վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում հանգեցրել են Սուեզի ջրանցքով նավագնացության կտրուկ կրճատմանը: Անցյալ տարի ջրանցքով օտարերկրյա նավերի անցումից Եգիպտոսի եկամուտները նվազել են գրեթե երկու երրորդով, քանի որ հութիների հարձակումները բեռնափոխադրողներին դրդել են ընտրել ավելի անվտանգ երթուղիներ։

Трамп рассчитывает на содействие президента Египта в борьбе с хуситами
Президент США Дональд Трамп провел телефонный разговор с президентом Египта Абделем Фаттахом ас-Сиси и сообщил ему, что США рассчитывают на помощь Египта в борьбе с хуситами. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом пишет The Wall Street Journal.
"Трамп сказал египетскому лидеру, что США хотят заручиться его поддержкой в операциях против хуситов в виде военной помощи, обмена разведданными и финансирования", - сообщил изданию информированный источник.
По словам собеседника WSJ, Трамп разговаривал по телефону с президентом Египта в этом месяце и поднял также тему свободного прохода американских судов по Суэцкому каналу.
"Президент Египта ответил Трампу, что лучшим способом остановить хуситов было бы прекращение огня в секторе Газа", - информирует источник издания.
WSJ напоминает, что, помимо беспошлинного прохождения американских судов по Суэцкому каналу, Трамп также требует от Египта принять беженцев из палестинского анклава, что, по словам Сиси, угрожает национальной безопасности страны. Шаги Белого дома по сокращению иностранной помощи также ставят под угрозу финансовое благополучие Египта.
28 апреля Центральное командование США заявило, что к настоящему моменту нанесло более 800 ударов по хуситам, чьи атаки за последние полтора года привели к резкому сокращению судоходства через Суэцкий канал. В прошлом году доходы Египта от эксплуатации канала иностранными грузоперевозчиками упали почти на две трети, поскольку опасность нападения хуситов заставляет их перенаправлять грузы на другие маршруты.