Գազայում մեկ օրում շուրջ 60 մարդ է զոհվել․ սովի ճգնաժամը սրվում է
Իսրայելի ուժերը շարունակում են ռմբակոծությունների ենթարկել Գազայի տարբեր շրջաններ։ Բժշկական աղբյուրները հայտնել են, որ ապրիլի 29-ին անկլավում զոհվել է 38 մարդ։ Բացի այդ, ապրիլի 30-ի լուսաբացից ի վեր զոհվել է 21 մարդ, որոնցից 14-ը՝ Գազայի հատվածի կենտրոնական շրջաններում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
Միևնույն ժամանակ, Արևմտյան ափին իսրայելական բանակը շարունակում է հարձակումները պաղեստինյան քաղաքների ու գյուղերի վրա՝ ավերելով տներ ու շինություններ։
Իսրայելը մարտի 2-ից ի վեր շարունակում է խոչընդոտել սննդի և դեղորայքի մուտքը Գազա։ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը զգուշացրել է, որ ավերված անկլավում մարդասիրական իրավիճակը «գերազանցում է երևակայության բոլոր սահմանները»։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ Իսրայելը պետք է պաշտպանի քաղաքացիական բնակչությանը։
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացն հայտնել է, որ ներկայիս կառավարության նպատակն է պատերազմում հաղթանակի հասնել առանց որևէ զիջման։
Իսրայելը շարունակում է Գազայի հատվածում 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից մեկնարկած ռազմական գործողությունները։ Գազայի առողջապահության նախարարության տեղեկություններով՝ առնվազն 52 365 պաղեստինցի է զոհվել Գազայի դեմ Իսրայելի պատերազմի հետևանքով, վիրավորվել է շուրջ 117 905-ը:

За один день в секторе Газа погибло около 60 человек. Кризис голода обостряется
Израильские силы продолжают бомбить различные районы Газы. Медицинские источники сообщили, что 29 апреля в анклаве погибли 38 человек. Кроме того, с рассвета 30 апреля погиб 21 человек, 14 из них — в центральных районах сектора Газа сообщает Арменпресс со ссылкой на телеканал Al Jazeera.
Тем временем на Западном берегу израильская армия продолжает нападения на палестинские города и деревни, разрушая дома и здания.
Израиль продолжает блокировать ввоз продовольствия и медикаментов в Газу с 2 марта. Организация Объединенных Наций предупредила, что гуманитарная ситуация в опустошенном анклаве «превосходит всякое воображение». Генеральный секретарь ООН заявил, что Израиль должен защищать гражданское население.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что цель нынешнего правительства — добиться победы в войне без каких-либо уступок.
Израиль продолжает военные операции в секторе Газа, начатые 7 октября 2023 года. По данным Министерства здравоохранения Газы, в результате войны Израиля в секторе Газа погибло не менее 52 365 палестинцев, около 117 905 получили ранения.
Израиль начал военную операцию в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло почти 1200 человек и около 250 были взяты в плен.