Թրամփի հանրային հավանության վարկանիշը նվազել է՝ հասնելով 42 տոկոսի․ Reuters/Ipsos
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանրային հավանության վարկանիշը հասել է 42 տոկոսի՝ համաձայն Reuters/Ipsos-ի կողմից 2025 թվականի ապրիլի 13-17-ը անցկացված հարցման։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցմանը մասնակցել է 4306 ամերիկացի։
Արդյունքներն ցույց են տվել, որ հարցվածների միայն 42 տոկոսն է հավանություն տալիս Թրամփի աշխատանքին՝ նախագահի պաշտոնում։ Սա մեկ միավորով նվազ է՝ նախորդ երեք շաբաթ առաջ անցկացված հարցման 43 տոկոսից, և զգալի անկում է՝ 47 տոկոսի համեմատ, որը գրանցվել էր նրա երկրորդ երդմնակալությունից անմիջապես հետո՝ հունվարի 20-ին։
Հավանության վարկանիշի այս անկումը համընկնում է Թրամփի այն քաղաքական ուղեգծի հետ, որը միտված է ընդլայնել իր ազդեցությունը ոչ միայն պետական գերատեսչությունների, այլև մասնավոր հաստատությունների՝ այդ թվում համալսարանների, մշակութային կազմակերպությունների և իրավաբանական ընկերությունների վրա
Հարցման արդյունքներով՝ ամերիկացիների զգալի հատվածը մտահոգություն է հայտնել Թրամփի՝ բարձրագույն կրթական և մշակութային համակարգերի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու փորձերի կապակցությամբ։

Рейтинг Трампа в США снизился до 42%: Reuters/Ipsos
Рейтинг одобрения американцами деятельности Дональда Трампа на посту президента США опустился до самого низкого уровня с момента его возвращения в Белый дом на второй срок в январе текущего года. Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, об этом говорят результаты опроса, проведенного институтом исследования общественного мнения Ipsos по заказу агентства Reuters. Они были обнародованы в понедельник, 21 апреля.
Опрос проводился в течение шести дней. В итоге около 42% его участников заявили, что они довольны работой Трампа на посту президента Соединенных Штатов. Для сравнения: на момент проведения прошлого аналогичного исследования Reuters/Ipsos три недели назад, этот показатель составлял 43%, указывают журналисты. А спустя несколько часов после инаугурации Дональда Трампа, состоявшейся 20 января 2025 года, доля респондентов, высказавшихся в его поддержку, достигала 47%.
Авторы сообщения полагают, что американцы проявляют настороженность в связи с усилиями Трампа, направленными на расширение собственной власти.