Մեծ Բրիտանիան և ԵՄ-ն կքննարկեն ռուսական սառեցված ակտիվների բռնագրավումը
Մեծ Բրիտանիան և Եվրամիությունը մտադիր են քննարկել, թե ինչպես կալանք դնել ռուսական սառեցված ակտիվների վրա՝ համատեղ պաշտպանական ծախսերը մեծացնելու համար:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրների։
Ինչպես նշում է գործակալությունը, քննարկումները մարտի 18-ին տեղի կունենան Լոնդոնում Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Դևիդ Լեմիի և ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասի հանդիպման ժամանակ։
Ըստ Bloomberg-ի աղբյուրների՝ բանակցությունների թեման լինելու են այն միջոցները, որոնք Եվրոպայի համար իրավական հիմնավորում կապահովեն միլիարդավոր դոլարների ռուսական ակտիվների վրա կալանք դնելու համար։
Գործակալության զրուցակիցները հայտնել են, որ այդ հարցում  առաջընթաց է գրանցվել՝ չնայած առանձին եվրոպական երկրների դիմադրությանը, ինչպիսիք են Բելգիան և Գերմանիան, որոնք մտահոգված են, թե բռնագրավումը կարող է խախտել պետական ​​անձեռնմխելիության սկզբունքը և ազդել եվրոյի փոխարժեքի վրա։
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ ԵՄ-ն, «Մեծ յոթնյակի» երկրները և Ավստրալիան սառեցրել են Ռուսաստանի կենտրոնական բանկի շուրջ 280 միլիարդ դոլարի ակտիվները։ Ռուսաստանի հայտնի ֆիզիկական անձանց նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների միջոցով սառեցվել են նաև շուրջ 58 միլիարդ դոլար գումարի ակտիվներ։

Великобритания и ЕС обсудят вопрос конфискации замороженных российских активов
Великобритания и Евросоюз обсудят вопрос конфискации российских активов для увеличения совместных расходов на оборону.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на свои источники.
Как отмечает агентство, обсуждения пройдут 18 марта в Лондоне на встрече министра иностранных дел Великобритании Дэвида Лэмми и главы дипломатии ЕС Каи Каллас.
По данным источников Bloomberg, темой переговоров станут меры, которые предоставят Европе правовую основу для ареста российских активов на миллиарды долларов.
Собеседники агентства сообщили, что в этом вопросе есть прогресс, несмотря на сопротивление некоторых европейских стран, таких как Бельгия и Германия, которые обеспокоены тем, что арест может нарушить принцип государственного иммунитета и повлиять на курс евро.
Агентство напомнило, что ЕС, страны G7 и Австралия заморозили около 280 млрд долларов активов Центробанка России. Активы на сумму около 58 миллиардов долларов также были заморожены в результате санкций, введенных в отношении видных российских деятелей.