Խամենեին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն չէր կարող հետ պահել Իրանին միջուկային զենքի ստեղծումից
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները չէր կարող Իրանին հետ պահել միջուկային զենք ստեղծելուց, եթե Թեհրանն իսկապես ցանկանար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին՝ այն բանից հետո, երբ իրանական կողմը ստացել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ուղերձը։
«Իրանի միջուկային զենքի վերաբերյալ նրանք ասում են. «Մենք թույլ չենք տա Իրանին միջուկային զենք ձեռք բերել»: Նույնիսկ եթե մենք ուզենայինք միջուկային զենք ստեղծել, ԱՄՆ-ն չէր կարողանա կանգնեցնել մեզ: Այն փաստը, որ մենք միջուկային զենք չունենք և չենք ձգտում այն ունենալ, բացատրվում է նրանով, որ ինքներս չենք ուզում ունենալ՝ տարբեր պատճառներով»,-Խամենեիի խոսքն է մեջբերել իրանական Tasnim գործակալությունը։
Ավելի վաղ՝ իրանական SNN գործակալությունը հաղորդել էր, որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահի դիվանագիտական խորհրդական Անվար Գարգաշը պաշտոնական այցով Թեհրանում հանդիպել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչիին և նրան փոխանցել Թրամփի ուղերձը։
Անցած ուրբաթ Թրամփը ասել է, որ նամակ է ուղարկել Խամենեիին՝ նշելով, որ նախապատվություն է տալիս Թեհրանի հետ միջուկային ծրագրի շուրջ գործարքին: Այնուհետև ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ Վաշինգտոնը դիտարկում է իրանական միջուկային խնդրի լուծման երկու հնարավոր ճանապարհ՝ ռազմական կամ դիվանագիտական՝ ընդգծելով, որ նախընտրում է բանակցությունները։

США не смогли бы помешать Ирану создать ядерное оружие: Хаменеи
Соединенные Штаты не смогли бы помешать Ирану создать ядерное оружие, если бы Тегеран этого действительно бы захотел. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил в среду Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи после получения иранской стороной послания от президента США Дональда Трампа.
Ранее в среду иранское агентство SNN сообщило, что дипломатический советник президента ОАЭ Анвар Гаргаш, находясь с официальным визитом в Тегеране, встретился с министром иностранных дел Ирана Аббасом Аракчи и передал ему послание Трампа.
"Относительно ядерного оружия у Ирана говорят, что "мы не позволим Ирану получить ядерное оружие". Да если бы мы захотели создать ядерное оружие, США не смогли бы нам в этом помешать. Тот факт, что у нас нет ядерного оружия и мы не стремимся к его обладанию, объясняется тем, что мы сами не хотим его иметь по разным причинам - мы их уже называли, и мы их уже обговаривали", - приводит иранское агентство Tasnim слова Хаменеи.
В минувшую пятницу Трамп заявил, что направил письмо Хаменеи, в котором оговорился, что предпочел бы заключить с Тегераном сделку по вопросу иранской ядерной программы. После американский президент отметил, что Вашингтон рассматривает два возможных пути решения иранского ядерного вопроса – военный или дипломатический, подчеркнув, что отдает предпочтение переговорам.