ԱՄՆ նախագահի բանագնաց Քելոգը ժամանել է Կիև՝ «լսելու» Ուկրաինայի մտահոգությունները
Ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը վերջ տալու Վաշինգտոնի ջանքերի շրջանակներում Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հարցով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Քիթ Քելոգը փետրվարի 19-ին ժամանել է Կիև: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Kyiv Independent-ը։
Ժամանելուց հետո ամերիկացի պաշտոնյան հայտնել է, որ իր առաքելությունը հիմնականում կայանում է Ուկրաինայի մտահոգությունները «լսելու» և իր բացահայտումները Սպիտակ տանը փոխանցելու մեջ:
«Մենք հասկանում ենք անվտանգության երաշխիքների անհրաժեշտությունը: Մենք հասկանում ենք այս ազգի ինքնիշխանության կարևորությունը»,- ասել է Քելոգը:
Նա նաև հավելել է, որ իր այցը «պոտենցիալ լավ բանակցություններ ունենալու հնարավորություն է»։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին առաջարկել էր, որ Քելոգի եռօրյա այցը ներառի առաջնագծի ստուգում, սակայն դա պաշտոնապես չի հաստատվել բանագնացի կողմից:
Նախատեսվում է, որ այցի ընթացքում Քելոգը հանդիպումներ կունենա նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի, Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովի, Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկիի հետ։
Քելոգը Կիև է այցելել անմիջապես այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի պատվիրակությունները Սաուդյան Արաբիայում ռուս-ուկրաինական հակամարտության ավարտի շուրջ բանակցություններ են վարել՝ առանց Ուկրաինայի մասնակցության:
Նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ընդգծել է, որ Ուկրաինան չի ընդունի իր թիկունքում իրականացվող բանակցությունների արդյունքները։

Полпред президента США Келлог прибыл в Киев, чтобы «выслушать» опасения Украины
В рамках усилий Вашингтона по прекращению российско-украинского конфликта 19 февраля в Киев прибыл специальный посланник президента США Дональда Трампа по Украине и России Кит Келлог. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Kyiv Independent.
По прибытии Келлог заявил, что его миссия заключается главным образом в том, чтобы «выслушать» обеспокоенность Украины и передать свои выводы в Белый дом.
«Мы понимаем необходимость гарантий безопасности. Мы понимаем важность суверенитета этой нации», — сказал Келлог.
Он также добавил, что его визит - это «возможность провести потенциально хорошие переговоры».
Ранее президент Украины Владимир Зеленский предложил Келлогу включить в трехдневный визит осмотр линии фронта, однако официально полпред это не подтвердил.
Планируется, что в ходе визита Келлог проведет встречи с президентом Владимиром Зеленским, министром обороны Украины Рустемом Умеровым, главнокомандующим ВС Украины Александром Сирским.
Келлог посетил Киев вскоре после того, как делегации США и России провели в Саудовской Аравии переговоры о прекращении российско-украинского конфликта без участия Украины.
Президент Владимир Зеленский подчеркнул, что Украина не будет принимать результаты переговоров за своей спиной.