ՀԱՄԱՍ-ը մերժել է Գազայի հատվածից իր ուժերը դուրս բերելու Իսրայելի պահանջը
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման խոսնակ Հազեմ Քասեմը մերժել է Իսրայելի պայմանը, որ շարժումը պետք է լքի Գազայի հատվածը կամ զինաթափվի։ Նա նման պահանջներն անվանել է «ծիծաղելի հոգեբանական պատերազմ»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
«Գազայի հատվածի ապագայի վերաբերյալ ցանկացած պայմանավորվածություն կլինի ազգային կոնսենսուսի միջոցով», - ասվում է Քասեմի հայտարարության մեջ:
Նա նաև նշել է, որ շարժումը պատրաստ է բանակցությունների երկրորդ փուլին, որի ընթացքում համաձայնության գալուց հետո բոլոր պատանդները կփոխանակվեն մեկ քայլով, որը կհանգեցնի մշտական հրադադարի։
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կառավարության նիստում ասել էր, որ հրադադարի երկրորդ փուլի համար Իսրայելի պայմաններն այն են, որ ՀԱՄԱՍ-ը զինաթափվի, Գազայում ներկայություն չունենա, և Պաղեստինի ինքնավարությունը նրանց թույլ չտա պատերազմից հետո տարածքը կառավարել:
Al Jazeera-ն հավելում է, որ փետրվարի 20-ին ՀԱՄԱՍ-ն Իսրայելին կհանձնի 4 իսրայելցի պատանդի դի։
Իր հերթին, Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդ Խալիլ ալ-Հայյան հայտնել է, որ հրադադարի համաձայնագրի առաջին փուլի դրույթների իրականացման շրջանակներում որոշում է կայացվել 6 իսրայելցի պատանդի փետրվարի 22-ին հանձնել իսրայելական կողմին։
Իսրայելական աղբյուրները հայտնել են, որ Իսրայելը և ԱՄՆ-ն 48 ժամվա ընթացքում որոշում կկայացնեն Կատար պատվիրակություն ուղարկելու վերաբերյալ՝ վերսկսելու ՀԱՄԱՍ-ի հետ անուղղակի բանակցությունները։
Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև հունվարի 19-ին մեկնարկած հրադադարի համաձայնագրի առաջին փուլը կտևի 42 օր, որի ընթացքում պետք է քննարկվեն երկրորդ փուլի պայմանները։

ХАМАС отклонил требование Израиля вывести свои войска из сектора Газа
Представитель палестинского движения ХАМАС Хазем Касем отверг требование Израиля вывести свои войска из сектора Газа и разоружиться. Он назвал такие требования “психологической войной”.  Арменпресс передает об этом, со ссылкой на Al Jazeera.
Касем заявил, что любое соглашение о будущем сектора Газа будет достигнуто на основе национального консенсуса.
Он также отметил, что движение готово ко второму этапу переговоров, и, когда будет достигнуто соглашение, все заложники сразу будут возвращены, что приведет к постоянному прекращению огня.
Ранее премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил на заседании кабинета министров, что условия Израиля для второго этапа прекращения огня заключаются в том, чтобы ХАМАС разоружился, не присутствовал в секторе Газа и, чтобы палестинская администрация не позволила бы ему управлять территорией после войны.
Al Jazeera также сообщила, что 20 февраля ХАМАС передаст Израилю тела четырех израильских заложников.
В свою очередь лидер ХАМАС в секторе Газа Халиль аль-Хайян заявил, что в рамках реализации положений первого этапа соглашения о прекращении огня принято решение о передаче израильской стороне 22 февраля 6 израильских заложников.
Израильские источники сообщили, что Израиль и США в течение 48 часов примут решение об отправке делегации в Катар для возобновления переговоров с ХАМАС.
Первый этап соглашения о прекращении огня между Израилем и ХАМАС, начавшийся 19 января, продлится 42 дня, в течение которого будут обсуждены условия второго этапа.