Մյունխենում 36 վիրավորի պատճառ դարձած վրաերթի կասկածյալը գործել է միտումնավոր
Մյունխենում մարդկանց վրաերթի ենթարկելու մեջ կասկածվողը խոստովանել է, որ դա արել է միտումնավոր: Դատախազությունը նշում է, որ նա գործել է՝ ելնելով իր արմատական ​​հայացքներից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է քաղաքի դատախազության ներկայացուցիչ Գաբրիելե Թիլմանը մամուլի ասուլիսում։
«Նա խոստովանել է, որ միտումնավոր է ներխուժել ցուցարարների մեջ…. Նա նշել է այնպիսի դրդապատճառ, որը ես կարող եմ բնութագրել միայն որպես կրոնական», - Թիլմանի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Նա նշել է, որ «խոսքն իսլամիստական ​​շարժառիթներով հանցագործության մասին է»։ Դրա հետ մեկտեղ, քննիչները դեռ տվյալներ չունեն, որոնք կվկայեին որևէ ծայրահեղական կամ ահաբեկչական խմբավորմանը նրա անդամակցության մասին։
Թիլմանը հավելել է, որ քննիչները շարունակում են պարզել, թե ինչու է կասկածյալն իր համար զոհեր ընտրել արհմիության ցուցարարներին և ինչու է որոշել այդ հանցագործությունը կատարել «այդ օրը, այդ վայրում»:
Ըստ նախնական տվյալների՝ կասկածյալը գործել է միայնակ։ Քննիչներն ստուգում են նրա գրագրությունները մեսենջերներում՝ պարզելու՝ արդյոք նրա շրջապատից որևէ մեկն իմացել է հանցագործություն կատարելու նրա մտադրության մասին: Նա փետրվարի 15-ին դատարանի առջև կկանգնի կալանավորման համար։
Հանցագործության հետևանքով տուժել է առնվազն 36 մարդ: Ըստ քաղաքային ոստիկանական վարչության պետի տեղակալ Քրիստիան Հուբերի՝ ոստիկանությունը չի բացառում, որ տուժածների թիվը կարող է աճել։ Երկու հոգի, այդ թվում՝ մեկ երեխա, գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում։ Ութ հոգի ծանր վնասվածքներով գտնվում են հիվանդանոցներում։ Եվս տասը միջին ծանրության վնասվածքներ ունեն։ Մնացածները թեթև վնասվածքներ են ստացել։
Հուբերը հավելել է, որ տուժածների մասին տվյալները կարող են վերջնական չլինել, քանի որ բացառված չէ, որ ցուցարարներից ոմանք բժշկական օգնության չեն դիմել։

Подозреваемый в наезде на людей в Мюнхене, в результате которого пострадали 36 человек, действовал умышленно
Подозреваемый в наезде на людей в Мюнхене признался, что сделал это намеренно. Обвинение отмечает, что он действовал исходя из своих радикальных взглядов. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сообщила представитель прокуратуры города Габриэле Тильман.
«Он признался, что намеренно въехал в участников демонстрации... Он назвал мотив, который я могу описать как религиозный», - цитирует Тильман ТАСС.
По ее словам, «речь идет об исламистски мотивированном преступлении». При этом у следователей пока нет данных, которые бы указывали на его участие в каких-либо экстремистских или террористических группировках.
Тильман добавила, что следователи продолжают выяснять, почему подозреваемый выбрал своими жертвами участников профсоюзной демонстрации и почему решил совершить это преступление "в этот день в этом месте".
По предварительным данным, подозреваемый действовал один. Следователи проверяют его переписки в мессенджерах, чтобы установить, знал ли кто-то из его окружения о его намерении совершить преступление. Он предстанет перед судом 15 февраля для формального ареста в субботу.
В результате преступления пострадали как минимум 36 человек, сообщил заместитель начальника управления полиции города Кристиан Хубер. Два человека, в том числе один ребенок, находятся в критическом состоянии. Восемь человек находятся в больницах с тяжелыми травмами. Еще десять получили травмы средней степени тяжести. Остальные получили легкие травмы.
Хубер добавил, что данные о пострадавших могут быть не окончательными, так как не исключено, что некоторые из протестующих не обращались за медицинской помощью.