ՀԱՄԱՍ-ի պատվիրակությունը մեկնել է Եգիպտոս՝ քննարկելու Գազայում տիրող իրավիճակը
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ի պատվիրակությունը՝ Գազայում շարժման ղեկավար Խալիլ ալ-Հայյայի գլխավորությամբ, մեկնել է Կահիրե՝ քննարկելու Գազայում հրադադարի համաձայնագրի կատարման վերաբերյալ հարցեր։ Այս առնչությամբ իսրայելական լրատվամիջոցներն ակնարկել են բանակցություններում հնարավոր առաջընթացի մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Al Jazeera լրատվականը։
Ալ-Հայյան հայտնել է, որ այցը տեղի է ունենում Եգիպտոսի և Կատարի միջնորդական ջանքերի շրջանակներում՝ զսպելու Գազայում հրադադարի համաձայնագրի շուրջ ստեղծված ճգնաժամն այն բանից հետո, երբ Իսրայելը սպառնացել է վերսկսել մարտերը, եթե ՀԱՄԱՍ-ը չազատի ձերբակալվածներին առաջիկա շաբաթ օրը՝ փետրվարի 15-ին:
«Միջնորդները (Եգիպտոսը, Կատարը և ԱՄՆ-ն) ջանքեր են գործադրում՝ Իսրայելին պարտավորեցնելու իրականացնել Գազայում հրադադարի համաձայնագրի պայմանները»,- նշվել է ՀԱՄԱՍ-ի հայտարարության մեջ, որտեղ ընդգծվում է, որ Իսրայելը խուսափում է համաձայնագրի շատ կետերի կատարումից։
ՀԱՄԱՍ-ը պարզաբանել է, որ իր դիրքորոշումը հստակ է, և որ շարժումը չի ընդունի ամերիկյան և իսրայելական սպառնալիքների լեզուն. ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել էր, որ եթե ՀԱՄԱՍ-ն ազատ չարձակի բոլոր պատանդներին մինչև փետրվարի 15-ի կեսօր, ապա ինքը «թույլ կտա, որ դժոխքը վրա հասնի»։
Շարժումը կոչ է արել իսրայելական ուժերին կատարել հրադադարի համաձայնագրի պայմանները նախքան ձերբակալվածների ազատ արձակումը, ինչպես նաև կոչ է արել պահպանել համաձայնեցված մարդասիրական արձանագրությունը։
Հրադադարի մասին համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել հունվարի 19-ին՝ ավերիչ պատերազմի սկսվելուց ավելի քան 15 ամիս անց։ Այն նախատեսում է հրադադար և Գազայի հատվածում պահվող պատանդների ազատ արձակում՝ իսրայելական բանտերում գտնվող պաղեստինցիների ազատման դիմաց։

Делегация ХАМАС отправилась в Египет для обсуждения ситуации в Газе
Делегация палестинского ХАМАС во главе с лидером движения в Газе Халилом аль-Хайей отправилась в Каир для обсуждения вопросов, связанных с реализацией соглашения о прекращении огня в секторе Газа. В этой связи израильские СМИ намекнули на возможный прогресс в переговорах, передает Арменпресс со ссылкой на Al Jazeera.
Аль-Хайя заявил, что этот визит является частью посреднических усилий Египта и Катара по разрядке кризиса вокруг соглашения о прекращении огня в секторе Газа после того, как Израиль пригрозил возобновить боевые действия, если ХАМАС не освободит задержанных к следующей субботе, 15 февраля.
«Посредники (Египет, Катар и США) прилагают усилия, чтобы обязать Израиль выполнить условия соглашения о прекращении огня в секторе Газа», - говорится в заявлении ХАМАС. Подчеркивается, что Израиль уклоняется от выполнения многих пунктов соглашения.
ХАМАС пояснил, что его позиция ясна и что движение не примет язык американских и израильских угроз. Президент США Дональд Трамп пригрозил ХАМАС адом, если тот не освободит всех заложников к полудню 15 февраля.
Движение призвало израильские силы выполнить условия соглашения о прекращении огня, прежде чем освободить задержанных, а также призвало соблюдать согласованный гуманитарный протокол.
Соглашение о прекращении огня вступило в силу 19 января, более чем через 15 месяцев после начала разрушительной войны. Оно предусматривает прекращение огня и освобождение заложников, удерживаемых в секторе Газа, в обмен на освобождение палестинцев из израильских тюрем.