Իսրայելի ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է պատանդների փոխանակումից ՀԱՄԱՍ-ի հրաժարումը
Փետրվարի 15-ին պատանդների փոխանակումը մերժելու պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման որոշումը նշանակում է պատերազմի վերադառնալու որոշում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է Իսրայելի արտգործնախարար Գեդեոն Սաարը Իսրայելում Եվրամիության դեսպանների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Պատանդներին չազատելու մասին ՀԱՄԱՍ-ի որոշումը նշանակում է պատերազմ վերադառնալու որոշում։ Մենք պատրաստ ենք, եթե ՀԱՄԱՍ-ը փորձի հարձակվել Իսրայելի վրա», - ասել է նախարարը։
Ավելի վաղ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման ռազմական թևի խոսնակ Աբու Ուբեյդան ասել էր, որ շարժումը որոշել է հետաձգել շաբաթ օրը նախատեսված պատանդների ազատ արձակումը «Իսրայելի կողմից պայմանավորվածությանը չկատարելու» պատճառով։ Ի պատասխան՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարեց, որ իր պետությունը կվերսկսի պատերազմը Գազայում, եթե պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը մինչև փետրվարի 15-ի կեսօր ազատ չարձակի պատանդներին։

МИД Израиля прокомментировал отказ ХАМАС от обмена заложников
Решение палестинского движения ХАМАС отказаться от обмена заложников, который должен состояться 15 февраля, означает решение вернуться в войне. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар на встрече с послами Европейского союза в Израиле.
"Решение ХАМАС не освобождать заложников означает решение вернуться к войне. До сих пор мы ничего не делали в одностороннем порядке. Мы также готовы к тому, что ХАМАС попытается атаковать Израиль", - отметил глава МИД.
Ранее в понедельник представитель военного крыла палестинского движения ХАМАС Абу Убейда заявил, что движение приняло решение отложить запланированное на субботу освобождение заложников из-за "несоблюдение Израилем соглашения". В ответ на это премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что его государство возобновит войну в Газе, если палестинское движение ХАМАС не освободит заложников к полудню 15 февраля.