Եվրո-2024. մեկնարկում է «հին աշխարհամասի» ֆուտբոլային ամենակարևոր իրադարձությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆուտբոլի Եվրոպայի եռակի չեմպիոն Գերմանիան հյուրընկալում է «հին աշխարհամասի» ֆուտբոլային կարևորագույն մրցաշարը` Եվրո-2024-ը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` դեռևս 2018 թվականին ՈՒԵՖԱ-ի հերթական կոնգրեսի ժամանակ Գերմանիան ընտրվեց մրցաշարը հյուրընկալող երկիր: Առաջին անգամ Եվրոպայի առաջնությունը Գերմանիայի ֆեդերատիվ հանրապետությունում անցկացվել է 1988 թվականին, այնուհետ 2024 թվականին: Իսկ մրցաշարում գերմանացիները հաղթել են 1972, 1980, 1996 թվականներին:
Որպես հյուրընկալող երկիր, Գերմանիայի Եվրո-2024-ի բացման խաղում` հունիսի 14-ին, Մյունխենի «Ֆուտբոլ Արենա»-ում կմրցի Շոտլանդիայի հետ (հանդիպումը կմեկնարկի Երևանի ժամանակով 23:00-ին):
Եվրո-2024-ի խմբերը
A Գերմանիա, Շոտլանդիա, Հունգարիա, Շվեյցարիա
B Իսպանիա, Խորվաթիա, Իտալիա, Ալբանիա
C Սլովենիա, Դանիա, Սերբիա, Անգլիա
D Լեհաստան, Նիդեռլանդներ, Ավստրիա, Ֆրանսիա
E Բելգիա, Սլովակիա, Ռումինիա, Ուկրաինա
F Թուրքիա, Վրաստան, Պորտուգալիա, Չեխիա
Հյուրընկալող քաղաքները
Գերմանիայի 10 քաղաքները` Բեռլինը, Քյոլնը, Դորտմունդը, Դյուսելդորֆը, Ֆրանկֆուրտը, Գելզենկիրխենը, Համբուրգը, Լայպցիգը, Մյունխենը և Շտուտգարդը կհյուրընկալեն Եվրոպայի առաջնության ոչ միայն խմբային փուլի, այլ նաև հաջորդ փուլերի խաղերը: Մարզադաշտերից ամենամեծը Բեռլինի «Օլիմպիական» մարզադաշտն է, որը տեղավորում է 71,000 հանդիսական: Հենց այստեղ էլ կկայանա Եվրո-2024-ի եզրափակիչը (հուլիսի 14-ին):
Մրցաշարի ֆավորիտ թիմերը
Եվրոպայի առաջնության գործող չեմպիոնը Իտալիան է: Ինչպես յուրաքանչյուր հեղինակավոր մրցաշարից առաջ, այս տարի ևս ֆուտբոլային գերտերությունները` Անգլիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Պորտուգալիան Իսպանիան, Նիդեռլանդները, Իտալիան հաղթողի հիմնական ֆավորիտներից են:
Ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության մրցումային առաջին օրը` հունիսի 14-ին, կկայանա մեկ հանդիպում` Գերմանիա-Շոտլանդիա (մեկնարկը` 23:00-ին):

Евро-2024: начинается самое важное футбольное событие “Старого Света”
Трехкратный чемпион Европы по футболу Германия принимает важнейший футбольный турнир Старого Света - Евро-2024.
Как сообщает "Арменпресс", еще в 2018 году в ходе очередного конгресса УЕФА страной-хозяйкой турнира была выбрана Германия. Впервые в ФРГ чемпионат Европы был проведен в 1988-ом, а затем в 2024 году. Немцы выигрывали турнир в 1972, 1980, 1996 годах.
В качестве страны-хозяйки Германия сразится с Шотландией в матче открытия Евро-2024 14 июня на футбольной арене в Мюнхене (матч начнется в 23:00 по ереванскому времени).
Группы Евро-2024:
А-Германия, Шотландия, Венгрия, Швейцария
B-Испания, Хорватия, Италия, Албания
C-Словения, Дания, Сербия, Англия
D-Польша, Нидерланды, Австрия, Франция
E-Бельгия, Словакия, Румыния, Украина
F-Турция, Грузия, Португалия, Чехия
Принимающие города
10 городов Германии - Берлин, Кельн, Дортмунд, Дюссельдорф, Франкфурт, Гельзенкирхен, Гамбург, Лейпциг, Мюнхен и Штутгард примут матчи не только группового этапа чемпионата Европы, но и следующих этапов. Самый крупный из стадионов этих городов - Олимпийский стадион Берлина, вмещающий 71 000 зрителей. Именно здесь пройдет финал Евро-2024 (14 июля).
Команды-фавориты турнира
Действующим чемпионом Европы является Италия. Как и перед  каждым престижным турниром, в этом году в число главных фаворитов входят также футбольные супердержавы - Англия, Франция, Германия, Португалия, Испания, Нидерланды, Италия.