Իսրայելի պատվիրակությունը մեկնել է Փարիզ՝ ՀԱՄԱՍ-ի հետ գործարքի շուրջ խորհրդակցությունների. ԶԼՄ-ներ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի պատվիրակությունը՝ «Մոսադ» հետախուզական ծառայության տնօրեն Դավիդ Բառնեայի գլխավորությամբ մեկնել է Փարիզ՝ պաղեստինյան ​​ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման մոտ պահվող պատանդների ազատ արձակման շուրջ խորհրդակցություններին մասնակցելու համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
Նշվում է, որ ըստ Kan ռադիոկայանի տեղեկության՝ Իսրայելի պատվիրակությունը Ֆրանսիայի մայրաքաղաք է մեկնել մասնավոր ինքնաթիռով։
Իսկ Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական գործողությունները շարունակվում են։ Ըստ տեղի առողջապահության նախարարության՝ Գազայի հատվածում զոհերի թիվը գերազանցել է 29 500-ը, վիրավորվել է 69 616 պաղեստինցի:
Իսրայելը ռազմական գործողություններ է սկսել հոկտեմբերի 7-ին, երբ ՀԱՄԱՍ-ի զինյալները ներխուժեցին Իսրայել, որի հետևանքով զոհվեց 1200 մարդ, գերեվարվեց 253 մարդ։ Պատանդների մի մասը վերադարձվել է նոյեմբերին կնքված 7-օրյա հումանիտար հրադադարի ժամանակ։ ՀԱՄԱՍ-ի մոտ դեռ մնում է 100-ից ավելի պատանդ։

Делегация Израиля выехала в Париж для консультаций по сделке с ХАМАС: СМИ
Делегация Израиля во главе с директором разведывательной службы «Моссад» Давидом Барнеа выехала в Париж для участия в консультациях по освобождению заложников, удерживаемых палестинским радикальным движением ХАМАС. «Арменпресс» передает об это, со ссылкой на ТАСС.
Отмечается, что, соглано информации радиостанции Kan, израильская делегация вылетела во французскую столицу на частном самолете.
Военные действия Израиля в секторе Газа продолжаются. По данным местного министерства здравоохранения, число погибших в секторе Газа превысило 29 500 человек, 69 616 палестинцев получили ранения.
7 октября боевики ХАМАС вторглись в Израиль, убив около 1200 человек и взяв в плен 240, некоторые из которых были освобождены во время 7-дневного прекращения огня в ноябре 2023 года. После нападения Израиль объявил войну ХАМАС и проводит военные операции в секторе Газа. В плену ХАМАС еще остается более 100 заложников.