ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական առաջին բաժնում քննվող քրեական վարույթով պարզվել են Երևանի բնակչուհու նկատմամբ վերջինիս որդու կողմից բռնություն գործադրելով հափշտակություն կատարելու (ավազակություն) դեպքի հանգամանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ քննչական կոմիտեից, քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ 2022 թվականի հուլիսի 6-ին՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի 62-ամյա բնակչուհու 28-ամյա որդին մորից պահանջել է իրեն գումար տալ։ Բացասական պատասխան ստանալով, ավազակություն կատարելու դիտավորությամբ, երիտասարդը հարձակվել է մոր վրա, քաշքշել նրան, նախ խլել պայուսակը, ապա ձեռքով հարվածելով նրան գցել է բազմոցին՝ պատճառելով ֆիզիկական ցավ:
Շարունակելով իր հանցավոր դիտավորությունը՝ երիտասարդը մոր պայուսակից հափշտակել է զգալի չափերի՝ 340 ԱՄՆ դոլար և 15.000 ՀՀ դրամ, ինչին մայրը փորձել է դիմադրել. տեղից բարձրանալով ու որդու հագուստից քաշքշելով՝ փորձել է հետ վերցնել գումարը, սակայն վերջինս, իր հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու նպատակով, մորը կրկին հրելով գցել է բազմոցին և, պատուհանից դուրս գալով, փախուստի է դիմել՝ մորը պատճառելով զգալի չափերի գույքային վնաս:
Վարույթի շրջանակներում նշանակված ամբուլատոր դատահոգեբուժական և դատանարկոլոգիական համալիր փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ թեև երիտասարդը քրոնիկ հոգեկան հիվանդությամբ, հոգեկան գործունեության հիվանդագին խանգարմամբ չի տառապում, սակայն նրա մոտ հայտնաբերվել է «հոգեկան և վարքային խանգարումներ՝ առաջացած մի քանի թմրամիջոցների միաժամանակյա օգտագործումից և այլ հոգեակտիվ նյութերի օգտագործումից, նախկին դասակարգմամբ՝ «թմրամոլություն», ախտորոշմամբ նարկոլոգիական հիվանդություն։ Նա իրեն մեղսագրվող արարքների կատարման պահին կարող էր գիտակցել իր գործողությունների վտանգավորությունը և ղեկավարել դրանք: Փորձագիտական եզրակացությամբ` անձն իրեն մեղսագրվող արարքների նկատմամբ ճանաչվել է մեղսունակ:
Ձեռք բերված բավարար փաստերի հիման վրա երիտասարդին մեղադրանք է ներկայացվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 252-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Որպես խափանման միջոցներ, համակցությամբ, կիրառվել են բացակայելու մասին արգելքը և գրավը՝ 2.000.000 ՀՀ դրամի չափով:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել են դատարան:
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Разбойное нападение сына на мать. Производство дела направлено в суд
В первом следственном отделе административных округов Кентрон и Норк-Мараш Следственного управления по городу Ереван Следственного комитета РА были выявлены обстоятельства дела о грабеже (разбое) жительницы Еревана со стороны сына последней—с применением насилия.
Как передает Арменпресс, об этом сообщают из Следственного комитета Республики Армения.
В результате следственных действий, проведенных в рамках уголовного производства, установлено и обосновано, что 6 июля 2022 года около 20:30 часов 28-летний сын 62-летней жительницы Еревана потребовал деньги от собственной матери.
Получив отрицательный ответ, молодой человек напал на мать с намерением совершить ограбление, сначала схватил сумку, затем ударил рукой и бросил на диван, причинив физическую боль.
Продолжая осуществлять свой преступный умысел, молодой человек похитил из сумки матери значительную сумму денег: 340 долларов США и 15 000 драмов, чему мать пыталась сопротивляться, встав и потянув сына за одежду, пытаясь забрать деньги обратно,однако тот, продолжая осуществлять свой преступный умысел,вновь толкнул мать на диван, вылезиз окна и убежал, причинив матери значительный имущественный ущерб.
Согласно заключению назначенной в рамках производства комплексной амбулаторной судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы, хотя молодой человек не страдает хроническим психическим заболеванием, болезненным расстройством психической деятельности,однако у него были диагностированы «психические и поведенческие расстройства, вызванные одновременным употреблением нескольких наркотиков и употреблением других психоактивных веществ, ранее классифицированные как «наркомания», диагностированные как наркологическое заболевание».В момент совершения инкриминируемых ему действий он мог осознавать опасность своих действий и контролировать их. По мнению эксперта, лицо признано вменяемым за деяния, в которых его обвиняют.
На основании полученных достаточных фактов молодому человеку предъявлено обвинение по части 1статьи 252 УК РА. В качестве меры пресечения применены в совокупности запрет на неявку и залог в размере 2 000 000 драмов.
Предварительное следствие завершено и материалы дела вместе с обвинительным заключением направлены в суд.