Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները Հայաստանի առաջարկները փոխանցել են Բաքվին, արձագանք առայժմ չկա. Միրզոյան
Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները Հայաստանի առաջարկները փոխանցել են Բաքվին,  արձագանք առայժմ չկա. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի 5 կետերից բաղկացած առաջարկներում անընդունելի ոչինչ չկա, Հայաստանը իր առաջարկներով համալրել է խաղաղության պայմանագրի շուրջ հնարավոր բանակցությունների ողջ օրակարգը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում Կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին նշեց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի հարցին, թե արդյոք Հայաստանը ստացել է արձագանք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունից Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման նպատակով բանակցություններ կազմակերպելու դիմումին։
«Դուք նաև նշել եք, որ Հայաստանը պատասխանել է Ադրբեջանի հինգ կետանոց առաջարկներին և Ձեզ խնդրում եմ ևս մեկ անգամ ներկայացնել մեր պատասխանի մանրամասները, ինչպես նաև խնդրում եմ տեղեկացնել, թե արդյոք ունենք արձագանք Ադրբեջանից իրենց առաջարկին մեր պատասխանի վերաբերյալ»,- հետաքրքրվեց Ջուլհակյանը։
Ի պատասխան այդ հարցադրումների Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ այս հարցերը հավելյալ պարզաբանման կարիք ունեն։
«Այն բանից հետո, երբ ասացինք, որ պատասխանել ենք Ադրբեջանին, որոշակի մեկնաբանություններ եղան, որոնց մի մասը սխալ մեկնաբանություններ էին, քանի որ գնահատականները այնպիսին էին, թե Հայաստանը մերժել է Ադրբեջանի առաջարկները։ Ադրբեջանի առաջարկներում Հայաստանի համար անընդունելի, ըստ էության, ոչինչ չկա, այլ բան է, որ այդ առաջարկները ամբողջովին չէին հասցեագրում հնարավոր բանակցությունների ողջ օրակարգը։ Եվ ահա համապարփակ խաղաղության համար մենք մեր առաջարկներով լրացրել ենք, համալրել ենք օրակարգը և փոխանցել ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ անդամ երկրներից ինձ տեղեկացրել են, որ այդ առաջարկները փոխանցվել են պաշտոնական Բաքվին։ Բաքվից առայժմ պատասխան չունենք»,- եզրափակեց Միրզոյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանի առաջարկները հրապարակվել են «Արմենպրես» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում։

YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. There is nothing unacceptable for Armenia in the 5-point proposal of Azerbaijan, and Armenia supplemented the entire agenda of the potential talks over a peace treaty with its proposals, the Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan said in parliament when asked by MP Arusyak Julhakyan whether Armenia received a response from the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship over the request to organize negotiations.
“You also mentioned that Armenia responded to the five-point proposal by Azerbaijan and I am asking you to once again present the details of Armenia’s response, and I am also asking you to inform us whether or not we have a response from Azerbaijan around our response to their proposal,” MP Julhakyan asked the FM.
FM Mirzoyan said these questions require additional clarifications.
“After we said that we responded to Azerbaijan there were some comments, part of which were inaccurate comments because the assessments claimed as if Armenia rejected Azerbaijan’s proposals. Essentially there is nothing unacceptable for Armenia in Azerbaijan’s proposals, but it is another matter that these proposals weren’t entirely addressing the entire agenda of possible negotiations. And thus for a comprehensive peace we amended, supplemented the agenda and submitted it to the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. I have been notified from OSCE Minsk Group Co-Chairing countries that these proposals have been handed over to official Baku. We don’t have a response from Baku so far,” Mirzoyan said.