«Հայփոստ»-ի աշխատակցին մեղադրանք է առաջադրվել յուրացում կատարելու և փաստաթղթեր կեղծելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Թումանյանի քննչական բաժնում ավարտվել է «Հայփոստ» ՓԲ ընկերության ավագ օպերատորի կողմից պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով յուրացումներ կատարելու և փաստաթղթեր կեղծելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ 1954թ. ծնված կինը 2015 թվականից մինչև 2019 թվականի հուլիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում «Հայփոստ» ՓԲ ընկերության փոստային բաժանմունքում աշխատելով որպես  ավագ օպերատոր, օգտագործելով պաշտոնական դիրքը, կենսաթոշակների վճարման ցուցակում ստորագրել է բնակության վայրից բացակայող՝ Ալավերդի քաղաքի բնակչի անվան դիմաց, յուրացման եղանակով հափշտակել իրեն վստահված բնակչի անվամբ փոխանցված զգալի չափերով՝ 91.146 ՀՀ դրամ կենսաթոշակի գումարը և օգտագործել իր անձնական կարիքների համար:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ «Հայփոստ» ՓԲ ընկերության աշխատակցին մեղադրանք է առաջադրվել՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով  և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:  Վերջինիս կողմից պետությանը  պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է:

Служащей “Айпоста” предъявлено обвинение в присвоении средств и подделке документов
В следственном отделе Туманяна Лорийского областного следственного управления Следственного комитета Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту присвоения средств и подделки документов с использованием должностного положения старшим оператором ЗАО “Айпост”. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью СК Армении, ему предъявлено обвинение.
Согласно данным следствия, сотрудница почтового отделения ЗАО “Айпост” 1954 г. р.,  в период с 2015 года  по  1 июля 2019 года, исполняя обязанности старшего оператора отделения, используя должностное положение, подписывала в списке пенсионных выплат получение пенсии в размере 91.146 драмов РА фактически отсутствующим жителям города Алаверди. В результате ею была присвоена сумма пенсии в значительных размерах, перечисляемой на имя доверившегося ей жителя.
По совокупности добытых доказательств служащей ЗАО “Айпост” предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 179 и части 1 статьи 325 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения в ее отношении была избрана подписка о невыезде. Ущерб, нанесенный государству, полностью восстановлен.
Объявлено завершение предварительного расследования, уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд.