«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Ինչու պետությունը նախընտրեց նոր վարկային պարտավորություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Երեկ խորհրդարանը վավերացրեց Ասիական զարգացման բանկից, Վերականգնման վարկերի բանկից եւ Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկից 131․5 մլն եվրո գումարի չափով վարկ վերցնելու համաձայնագրերը: Նախագծերին կողմ քվեարկեցին միայն «Իմ քայլը» խմբակցության անդամները։ Ինչու է մեր երկրին տրամադրվել ցածր տոկոսադրույքով վարկեր, ինչու պետությունը նախընտրեց նոր վարկային պարտավորություններ վերցնել, եթե ԿԲ-ում ունի ավանդներ, ինչու վարկերը բյուջետային աջակցության համար են, այլ ոչ թե նպատակային։ Այս հարցերի պարզաբանումը «ՀՀ»-ն ստացել է ԱԺ տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովի անդամ Գեւորգ Պապոյանից։ Տնտեսական նպատակահարմարության մասին խոսելով, նա նշեց, որ պետության կողմից նախկինում վերցրած վարկերի միջին տոկոսը 2.5 է, իսկ այս համաձայնագրերով միջինն ընդամենը 1.6 տոկոս։ «Եթե անգամ ծախսելու որեւէ այլ տեղ չունենայինք էլ, կարելի էր այդ գումարով  փակել 2.5 տոկոսանոց որեւէ վարկ»,։
Եթե 7-8 տարի առաջ մեր պետության կողմից թողարկված եվրոբոնդերի տոկոսադրույքը 5-7 տոկոս էր, ապա պատճառներից էլ այն, որ օրինակ «Մուդիս», «Ֆիթչ» վարկանիշային կազմակերպությունում Հայաստանն ուներ վատ վարկանիշ, կար կոռուպցիա, ՀՆԱ-ն եւ աշխատավարձերը չէին աճում։ «Այսօր մեր երկրում տնտեսական վիճակը բավականին լավ է, նախ՝ բավականին բարձր տնտեսական աճ ունենք, որը հասնում է 7.2 տոկոսի։ Այն ամենաբարձրն է եվրոպական տարածաշրջանում, ԵԱՏՄ-ում, նաեւ մեր տարածաշրջանում, համակարգային կոռուպցիան հաղթահարված է, իսկ միջազգային վարկանիշային կազմակերպությունները բարձրացրել են մեր պետության վարկանիշը։ Երբ բարձրանում է երկրի վարկանիշը, բնականաբար, բարձրանում է մեր հանդեպ վստահությունը եւ դառնում ես ավելի վստահելի գործընկեր։ Դրա շնորհիվ իջնում են նաեւ տոկոսադրույքները, մեծանում են տրամադրվող վարկերի ծավալները»,- ասում է պատգամավորը»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Почему государство предпочло новые кредитные обязательства?
“Вчера парламент ратифицировал соглашения о получении кредита в размере 131,5 млн евро от Азиатского банка развития, Банка восстановительных кредитов и Международного банка реконструкции и развития. За проект проголосовали только члены фракции “Мой шаг”. Почему нашей стране предоставлены кредиты с низкой процентной ставкой, почему государство предпочло взять новые кредитные обязательства, если в ЦБ есть вклады, почему кредиты предназначены для бюджетной поддержки, а не целевых программ? Разъяснения по этим вопросам “АА” получила от члена постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Геворка Папояна. Говоря об экономической целесообразности, он отметил, что средний процент ранее взятых государством кредитов составляет 2,5%, а по этим соглашениям в среднем всего 1,6%. “Даже если не на что будет израсходовать эти суммы, ими можно будет покрыть какой-либо 2,5% кредит”, - сказал он.
Если 7 - 8 лет назад ставка по евробондам, выпущенным нашим государством, составляла 5 - 7%, то причина была в том, что, например, в “Мудисе”, рейтинговой организации “Фитч” у Армении был низкий рейтинг, была коррупция, ВВП и зарплаты не росли. Сегодня экономическая ситуация в нашей стране довольно хорошая, во-первых, у нас достаточно высокий экономический рост, который достигает 7,2%. Он самый высокий в Европейском регионе, ЕАЭС, а также в нашем регионе, системная коррупция преодолена, а международные рейтинговые организации повысили рейтинг нашего государства. Когда повышается рейтинг страны, естественно, повышается и доверие к нам, становишься более надежным партнером. Благодаря этому снижаются также и процентные ставки, увеличиваются объемы предоставляемых кредитов”, - пояснил депутат”.